מדינה במצוקה

בתקופה האחרונה אני מרגיש כמו הילד בסיפור “המלך עירום”. בעודי משוחח עם אנשים בנושאים כלכליים וכמעט כולם מתלוננים ומדברים על כך שבלתי אפשרי להמשיך בצורה בזו , משפטים כמו “הכלכלה מתפוררת…” או “לא גומרים חודש…” ו-“המינוס תופח…” נשמעים מכל עבר ויחד איתם סיפורים על צמיחה במשק ושיפור (כנראה שמסובך לי מדי להבין כיצד יתכנו שני הדברים גם יחד…)

מדינת ישראל הכניסה את עצמה, בכוונה או שלא, למצב די מביך כלכלית. מחד, המדינה הפכה שותפה בכירה בכל עסק במדינת ישראל (מע”מ- 18%, מס כנסה מגיע עד 38%, ביטוח לאומי וכו…) ואידך היא גם גובה מסים נוספים על הדלק (בלו), מוצרי טבק, מוצרי אלכוהול וכיוב’ עד שלאזרחיה לא ממש נשאר ממה להתקיים. עסקים נסגרים חדשות לבקרים ואיתם נעלמים גם תשלומי המס שלהם (מה לעשות אם אין עסק – אין רווח – לא משלמים מס) וכך הנטל מתחלק על פחות אזרחים (פחות עסקים).

מה שמדינות אחרות הבינו מזמן הוא שהעסקים הקטנים הם המנוע של הכלכלה והמדינה כולה. הרי החברות הגדולות מעסיקות צוותים של יועצי מס ורואי חשבון על מנת לנצל כל הטבה וזיכוי  במס (כפי שראוי) וגם יש להן מאיפה (פעילות ענפה , עובדים, רכישות וכיוב’), מי שמשלם את רוב המסים של מדינת ישראל הם העסקים הקטנים-בינוניים.

אין הכוונה ששכירים אינם משלמים מס – חלילה, התשלום של העצמאי מגיע בחלקו מן השכירים הקונים אצלו מוצרים או שירותים, למשל אם ניגשתם למכולת השכונתית לקנות סכיני גילוח, שילמתם לבעל המכולת סכום מסויים מתוכו בעל המכולת משלם כמע”מ,מס הכנסה, ביטוח לאומי ועוד…

אז מה קורה כאן בעצם?

טוב, זה די פשוט. עם אחוז גבוה של אזרחים לא יצרניים (יש להבדיל – לא מדובר בטוב או רע אלא האם האזרח מייצר תוצר\הכנסה\מסים) הכולל, תלמידי ישיבות, מובטלים, זקנים,אנשי קבע בפנסיה במקבלים פנסיה תקציבית, עובדי ממשלה בדימוס המקבלים פנסיה תקציבית  ועוד ארוכה הרשימה מלהכילה כאן, מדינת ישראל מנסה להחזיק 80% מהעם בכספי המסים אותם משלמים ה-20% הנוספים. בסופו של יום, יותר ויותר מוחות ויזמים בורחים מהארץ לטובת ארצות אחרות בהן ההתנהלות העסקית קלה הרבה יותר וכמובן לאחר מסים הרווחים נשארים רווחים ולא דמי כיס…

לכתבה ב-YNET בנושא

לכתבה בכלכליסט בנושא

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

91 − 85 =