רפואה סטטיסטית


את האמון במערכת הבריאות וברופאים בכלל איבדתי עוד כשחליתי במחלת הנשיקה בצבא, שם שלושה רופאים שונים שלחו אותי לביתי מצויד אישור מחלה (גימלים) ורק לאחר שמיוזמתי פניתי לחדר מיון
רפואה סטטיסטית
אושפזתי מיד ונלקחו בדיקות שונות לעמוד על פשר הסימנים, סיפור זה מתאר בקצרה את מערכת הבריאות ואיך רופאים "מאבחנים" מחלה אצל חולה. בעצם כל שהיה נחוץ הוא לקחת משטח גרון (בדיקה פשוטה יחסית – לוקחים קיסם ארוך שבראשו צמר גפן ובעזרתו לוקחים דגימה מגרון החולה) על מנת לאבחן שדלקת גרון לא הייתה הסיבה להיותי עם חום שך 39.5-40 מעלות משך 30 יום תוך כדי טיפולים אנטיביוטיים שונים, אחד עוצמתי יותר מקודמו, ללא פתרון לבעיה. במיון לעומת זאת לאחר ביצוע הבדיקות הוחלט על המשך אישפוזי ובעצם היותי תחת השגחה צמודה, וכמובן אבחון מדויק של מחלת הנשיקה.

בחרתי במקרה שלעיל כי בעצם אני הייתי הקורבן – קורבן של סטטיסטיקה, למה סטטיסטיקה אתם שואלים ? בדיוק על זה רציתי לדבר אתכם. בעצם מה שקורה כשאתם פונים לרופא, הוא בעצם הסבר הסימפטומים לרופא איזו שהיא בדיקה קצרה (בדרך כלל ויזואלית בלבד) ולאחר מכן הרופא מחליט על הטיפול הדרוש, את ההחלטה הרופא לא לוקח על סמך ממצאים מדויקים או אבחון המחלה באופן מדוייק, אלא בדרך כלל על פי מאפיינים של מחלות ומידת השכיחות שלהן באותה תקופה או אותו איזור, ובמקביל התרופות בעצם הן תרופות המתאימות לסוג מסוים של חיידקים, במידה והחולה לא מבריא תוך פרק זמן סביר (שוב סטטיסטית) הוא מן הסתם יפנה שוב אל הרופא לעזרה ולה פשוט יחליף את סוג התרופה לחזקה יותר או לכזו המטפלת בקבוצת חיידקים נוספת. זהו – זו כל התורה, הסיבות לכך יכולות להיות מגוונות וחלקן אפילו לא כל כך אתיות, אבל בסופו של דבר אני מניח שיש פה עניין של יעלות, ניצולת זמן מקסימלית וזמן בימינו …טוב כולנו יודעים את ההמשך, איני בא כאן להאשים – חלילה וחס, ברצוני לחלוק חוויות אישיות בלבד כצרכן מודאג (ואב מודאג) הייתי מצפה שמערכת הבריאות במדינת ישראל תראה קצת אחרת, מקרה נוסף היה כשלקחתי את בתי לרופא עם חום ונאמר לי שיש לה דלקת באוזן ובגרון, קיבלנו אנטיביוטיקה לחמישה ימים, לאחר יומיים החום ירד והכל נראה שוב תקין, אלא שיום לאחר מכן החום עלה, מחוסר ברירה (יום שישי) פנינו למר"מ שם נאמר לנו שהאנטיביוטיקה כנראה לא השפיעה על החיידק והחליפו את סוג האנטיביוטיקה, מקרה קלאסי שבו אם הייתה נלקחת דגימה מן הדלקת והטיפול הנכון היה מיושם – היו נמנעים מבתי (וממני – כשהיא סובלת גם אני סובל) סבל רב! היום אני קצת יותר חכם ולפני שאני נוטל כל סוג של אנטיביוטיקה (בין אם בעצמי או על ידי אחד מבני משפחתי) אני מבקש לבצע בדיקה לזיהוי הבעיה (במקרה של גרון משטח גרון אבל ישנן דרכים נוספות – צריך רק לבקש).

לסיום אנקדוטה על סטטיסטיקה – ביל גייטס נכנס לפאב – סטטיסטית כל אחד מאנשי הפאב הוא מליונר …..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

13 + = 21