אין מה להסתיר

וירוסים, סוסים טרויאנים, זומבים ועוד הם רק חלק מהרעות החולות של עולם האינטרנט.
ישנם כל כך הרבה דרכים בהם יכול המחשב שלנו להפגע בזמן שאנו גולשים להנאתינו באינטרנט, ובשם "החוק באינטרנט" ישנן המון חברות המבטיחות לנו שהתוכנה שלהם (אנטי וירוסים למיניהם, מסירי הודעות וירוס מחשביםקופצות, מסירי פרסומות ועוד רבים וטובים) תשמור לנו על המחשב, אבל האם המצב באמת כך?

תוכנות אלו בד"כ מבוססות על חתימות או במילים אחרות ברגע שנמצא וירוס חדש, אותן חברות מייצרות קוד זיהוי עבורו ושולחות את העדכון לכל הלקוחות, אבל מה קורה בזמן הביניים? מרגע שהופיע הוירוס החדש דרך גילויו על ידי חברות האנטי וירוס, ייצור הקוד ושליחתו ללקוחות? התשובה היא פשוטה מאד, בכל פרק הזמן הזה המחשב שלנו, למרות כל התוכנות המתוחכמות פגיע לחלוטין ואפשר לומר עיוור לגבי אותו וירוס חדש.
אז האם באמת שווה להשקיע את הכסף באותן תוכנות? האם יש תוכנה שיכולה לאתר את אותן רעות חולות בזמן אמת? התשובה היא כן, אבל אותן תוכנות יקרות מדי עבור המשתמש הביתי ( מדובר באלפי דולרים לפחות) ואני לא מכיר הרבה אנשים שישקיעו סכום כסף דומה לזה אפילו, בכדי להגן על המחשב האישי שלהם, אז מה עושים?
פשוט מאד – קודם כל צריך לבצע הערכת סיכון – מה חשוב לנו במחשב ומה הנזק שיגרם לנו עקב הרס\גניבת אותו חומר. לרב האנשים יש בביתם מספר מסמכים חשובים (תמונות, סרטי וידאו, מסמכי וורד או אקסל), מועדפים(קישורים שמורים הדפדפן) וכמה הודעות דוא"ל חשובות, ניתן לגבות את כל אלה כדי למנוע מצב בו אותו חומר נהרס עקב תוכנה זדונית, בנוסף ישנן המון תוכנות חינם המספקות הגנה ברמה די טובה ללא צורך בתשלום ( AVG , ANTIVIR ועוד…) מלבד אנטי וירוס ישנן תוכנות חינם המספקות שירותי אזהרה מפני אתרים זדוניים (SECURBROWSING , SITEADVISOR ,ועוד) אלו מספקים הגנה די טובה ומספקת לדעתי למחשב האישי שלנו בבית, כמובן שהמצב שונה כשמדובר במחשבים של חברות עליהים ישנו חומר יקר ערך גם למשתמש וגם למתחרים – שם נכנסות לתמונה החברות המסחריות.
המלצה נוספת היא לא להוריד תוכנה שאמורות להגן לנו על המחשב מאתרי שיתוף!!! הרי אותן תוכנות הן תוכנות פרוצות – ואותם אנשים שפרצו אותן בד"כ כלל גם "שותלים מתנות" לא רצויות בתוכנות המדוברות – כך למשל סביר להניח שתוכנת אנטי וירוס שהורדתם באימיול בעצם נגועה בעצמה או מתעלמת מסוג מסוים של וירוסים או רוגלות על מנת לאפשר לאותו פורץ (זה שפרץ גם את תוכנת האנטי וירוס) לפרוץ אליכים למחשב ללא זיהוי והתראה.
למה שמישהו ירצה לפרוץ אלי למחשב?
שאלה מצויינת – הרי במחשב הביתי אין חומר מסווג ברב המקרים, אולם קחו בחשבון שהמחשב האישי שלכם יכול להוות תחנת פריצה להאקרים, האקר שפרץ לכם למחשב יכול לשתול תוכנה על המחשב שלכם ולהשתמש בו על מנת לפרוץ למחשבים אחרים שם ישנו חומר מסווג (חברות, ממשלה…) כל זאת כדי שאם מישהו ינסה לעלות על עקבותיו בעצם יגיע אל המחשב שלכם (הכתובת שממנה נפרץ אותו אתר) ולא יוכל לאתר את הפורץ האמיתי.

לסיום אומר כי החומר החשוב לי במחשב הביתי שלי מגובה מספר פעמים (צריבה פשוטה על DVD או מספר DVDS)ואין לי כל בעיה עם וירוסים – תמיד אפשר (ורצוי מדי פעם) להתקין את המחשב מחדש בהנחה שכל החומר מגובה זהו תהליך די פשוט וקצר וניתן לבצעו לבד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

+ 84 = 89