אנשים טובים…באמצע הדרך


תארו לכם מצב שאין לכם יכולת לבצע פעולות יומיומיות כמו אכילה או הליכה שלא לדבר על פעולות מורכבות, תארו לכם כמה נורא היה לכם לדעת כי המצב הוא קבוע וצריך פשוט להסתגל, כמה כח נפשי (שלא לדבר אפילו על כח פיזי) צריך כדי להתרגל לחיים עם אנשים עם מוגבלויות גופניותרגליים או ידיים שלא מתפקדות כראוי או ללא גפיים כלל, וזהו רק סוג אחד של נכות, ישנם סוגים שונים של נכויות ולכל אחת התנאים הקשים שאותה נכות מעמידה לאותו נכה, והשינויים שהוא או היא נדרשים להם בחיים.
אבל במדינתנו הקטנה כנראה שלא ממש מבינים את המשמעות של להיות נכה, ישנם אלה שחושבים שנכה זה מצב מיוחד במינו וזה קורה רק לאחרים, אבל עם ההיסטוריה של מדינת ישראל בין אם במלחמות או בכבישי הארץ, כל אחת ואחד מאיתנו יכול להיות בסיטואציה בה לא ניתן לתפקד חלקית או בכלל בשל פגיעה שגרמה לנכות, אז אולי כדאי להמשיך לקרוא והפעם לשם שינוי אולי נפנים כולנו ונבין את המשמעות של זכויות הנכה מה צריך להיות ומה המצב הנוכחי.
בביקורי חו"ל תמיד שמתי לב שלפחות למראית עין לאנשים בחו"ל פשוט אכפת יותר מן האוכלוסיה המוגבלת שלהם מאשר לנו, ואף יתרה מכך הם ממש מכבדים מאד כל אדם בעל מוגבלות, למשל תורים מיוחדים לבעלי מוגבלויות, מדרכות מיוחדות שניתן יהיה לכל נכה לעולת ולרדת עם כסא גלגלים, ובפארקי שעשועים (כמעט בכולם) ישנם מקומות כמעט על כל מתקן מיוחדים לנכים ומידת הצורך ניתן לבקש מלווה לאדם נכה בכניסה. איני מדבר על דברים קטנים ולא חשובים שניתן להסתדר בלעדיהים, אני מדבר על איך נראית החברה שלנו, כמה פעמים ראיתם אדם נכה בסופרמרקט? בבית קולנוע? אני מניח שלא הרבה, צריכים אנו להתבייש שנכינו אינם יכולים לנוע בחופשיות רק בגלל שאין התנאים מתאימים לכך, כנראה מחוקקי מדינת ישראל לא מתייחסים לציבור שמן הסתם קשה לו יותר להתלונן, אינו יכול להשבית שירותים במשק ובסה"כ לא יכול לפגוע במעמדם הפוליטי יותר מדי, איני מאחל זאת כלל אבל אולי צריך ייצוג לנכי ישראל בכנסת (ייצוג אמיתי ולא פופוליסטי).
המצחיק הוא שאותם נכים לעיתים נדרשים לבצע "מבחנים" ממש (כן כן) על מנת לאמת את נכותם ולאשר שאינם יכולים לבצע פעולות יום יומיות, לדעתי הדבר משפיל ומבייש את מדינת ישראל יותר מאשר את הנכים, הלא ישנם אישורים רפואיים ואני מבין שתמיד יהיו אלו שינסו לרמות את המערכת ולקבל הטבות על לא כלום, אבל גם אנשים ללא רגליים ו\או ידיים עוברים את אותם מבחנים!!!, השאלה שאני שואל את אותם צרי מח היושבים במשרדי הממשלה ומחליטים ש"צריך לבחון כל נכה" כלום לא ברור מאליו שאדם ללא אצבע אחת או יותר או יתרה מזאת אדם ללא יד אינו יכול לבצע פעולות כמו אדם רגיל שאינו נכה? אין הדבר מוכן לי כלל, איך המדינה מסוגלת להתנהג כך לאזרחיה, ואיך מסוגלים בני אנוש לבצע עבודות בזויות כאלה? לאמר לאדם נכה שהוא יכול לבצע פעולות מסויימות ושהוא משקר?
אני יודע שברב מאמרי אני שואל שאלות ולא תמיד מספק תשובות, במאמר זה המצב שונה, התשובות הן בגוף השאלות. אולי אנשי ביטוח לאומי יבינו שהם מקבלים כסף כדי לעזור לאוכלוסיות בדיוק כמו אלו המתוארות כאן בנוסף לשתיית תה וייצור ניירת . כל אחד ואחת מאיתנו משלם חלק מאד גדול מרווחיו על מנת שאם יבוא יום ויצטרך עזרה כנכה יוכל להתקיים בכבוד אבל אלה מאיתנו שכבר נזקקים לשירותי המדינה המסופקים דרך הביטוח הלאומי נתקליפ בקשיים ההולכים וגדלים על פי גודל הבעיה והתשלומים המגיעים לו.
מה שמדהים כאן הוא שמוסדות המדינה, כמו הביטוח הלאומי, לא אמורים להיות שרותי בחינה לאנשים עם מוגבלויות גופניות, אבל למשל ישנם מקומות ואפילו חלק מסניפי הביטוח הלאומי, שאין גישה לאנשים מוגבלים גופנית בהם, אני לא מדבר כבר על מוסדות ציבוריים כללים אלא במוסדות המדינה האמורים לטפל באנשים עם מוגבלויות גופניות, אפילו שם כנראה לא ממש דואגים להם, אלא דואגים יותר לאלו בלי המוגבלויות, או במילים אחרות לאלו שמשלמים כסף ולא לאלו שמקבלים כסף.
רובנו מכירים סיפורים בהם היו אנשים חייבים כסף לביטוח הלאומי (לרב ללא ידיעתם) ולאחר מספר שנים מגיע חיוב לביתם על סך כמה אלפי שקלים בצרוף ריביות והצמדה, או אז, הביטוח הלאומי לא מרפה עד אשר יקבל את כספו, אולם במקרה בו נכה צריך לקבל קצבה גדולה יותר, קצבת ניידות או כל דבר אחר, רבים הם המכשולים והטפסים אותם יצטרך למלא אותו נכה, האישורים שיצטרך להמציא, כמות הרופאים וחוקרי הביטוח הלאומי אותם יצטרך לפגוש ודמות ה"נכה המסכן" אותם יצטרך לגלם רק בכדי שיוכל לקבל את מה שבאמת מגיע לאזרח שלעיתים שילם כל חייב כסף רב למוסד המכובד של הביטוח הלאומי רק כדי להבין שלשלם לביטוח הלאומי זה החלק הקל, לקבל את התמורה לכספך, שם, הו שם מתחיל ונגמר התהליך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

8 + 1 =