כלכלה נכונה


בדיעבד כשאני בוחן את עברי הכלכלי, הייתי משנה המון דברים, כמו למשל לחסוך על מנת להגיע לעצמאות כלכלית בצורה נכונה ומהירה יותר.
תנ"ך, מתמטיקה, לשון, ספורט ואפילו כלכלת בית (אירוני שהשם לא מייצג את המקצוע) מלמדים אותנו בבית הספר, אבל לא ממש מסבירים לנו מה הוא חסכון, למה הוא חשוב, איך לחסוך ועודכלכלה המון נושאים שלדעתי חשובים הרבה יותר מאשר ללמוד סטטיסטיקה או פיסיקה או כמעט כל נושא אחר, הרי רב העניים יכולים היו להיות במצב טוב הרבה יותר אם רק היו יודעים להתנהל נכון כלכלית, מה לעשות כיש כסף ומה לעשות כשאין כסף, למה לא כדאי לקנות בתשלומים, ומה ניתן לבצע על מנת להגדיל הכנסות ולהקטין הוצאות.
אני שומע על מכרים שקונים הכל בתשלומים, לוקחים הלוואות גישור, הלוואות מחברות אשראי, מפקידים לתוכניות חסכון על חשבון אוברדרפט הולך ותופח והכל בשם הבנקים בישראל שאנו סומכים עליהים בעיניים עצומות – אני אומר, אני לא סומך על מי שמרוויח מכך שאני באוברדרפט, במצב הנוכחי כל אדם צריך לנהל את עצמו נכון ולא לקבל עצות אחיטופל מאף אחד, בטח לא מהיועצים בבנק.

תשלומים – מחלה שפוגעת בכל אחד בכל שכבות האוכלוסיה, המוטו הוא: "למה לחכות שיהיה כסף? בוא תקנה עכשיו ותשלם כל חודש קצת" המטרה היא בעצם שנבצע יותר רכישות כי אנשחנו לא רואים את ה- 10000 ש"ח שכרגע הוצאנו על טלויזית LCD במקום אנחנו משלמים סכום "מצחיק" כל חודש כמה מאות שקלים למשך 12,24 36 וכן הלאה חודשים. הבעיה שיום אחד קמים בבוקר וכל ראשון לחודש כרטיס האשראי שלנו מחוייב בכמה אלפי שקלים למשך השנתיים הבאות, ואז נלחצים – אלא שאז מאוחר מדי, הטלויזיה כבר בת שנה, אי אפשר להחזיר אותה, ועוד שנה נרצה לקנות חדשה אלא שאנחנו עדיין משלמים על הקודמת.

תוכניות חסכון – יום אחד התקשרה אלי פקידת הבנק ואמרה לי שהיא פותחת לי חשבון חסכון כי זה מאד חשוב והיא תפקיד לי 300 ש"ח כל חודש לאותו חשבון חסכון , אמרתי שלא כל חודש יש לי את הכסף להפקיד, והתשובה של אותה פקידה הפתיעה אותי מאד, היא אמרה לי שעדיף שאהיה באוברדרפט ושתהיה לי תוכנית חסכון – אין דבר מטופש יותר לעשות כמובן שלאותו הבנק העניין משתלם ביותר, פעמיים אפילו, קודם כל הכסף שבתוכנית החסכון סגור לתקופה די ארוכה שנה שנתיים שלוש או יותר, וכך הכסף שלי נשאר ברזרבות הבנק לאורך זמן ומספק לו בטחונות להשקעותיו, ופעם שניה כשאני באוברדרפט ומשלם ריבית חריגה לבנק (כמובן שבנוסף לעמלות הרגילות) ריבית שיכולה להסתכם במאות ואף אלפי שקלים – תלוי בסכומים במדוברים.

בורסה – אני לא ממש יודע מי החל בעלילה אבל המשפט "הבורסה מסוכנת" מראה על בורות כלכלית מאין כמוה, זה בעצם כמו לומר שהכביש מסוכן ולכן לא אחצה כבישים. בכל דבר יש סיכון וצריך לדעת מה עושים ואיך, וכמו בכל דבר בחיים ישנם גם מומחים ומדריכים לשוק ההון ואפילו כאלה שישקיעו עבורך את הכסף תמורת תשלום צנוע, הרווחים בבורסה יכולים להיות גדולים פי כמה מאשר בתוכנית חסכון ולא חייבים להשקיע באופציות או במניות, ישנן גם קרנות נאמנות מסוגים שונים בסיכונים שונים ותעודות סל ועוד המון מכשירים פיננסיים שאין לי כל רצון להבין בהם לכן פניתי ליועץ השקעות שמתמחה בעניין, אני יכול לומר לכם שהכסף שלי בבנק ממש "עושה כסף" בשבילי, ולא בשביל הבנק.

הכנסה נוספת – במה אתם טובים? מה אתם יכולים לעשות שאחרים לא יכולים? או אין להם זמן,

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

2 + = 9