תעודת זהות


מזמן כבר עברתי את הגיל בו ניתן וצריך לגשת למשרד הפנים ולהנפיק תעודת זהות. ולמרות שעד היום למעט בזמן בחירות, לא נדרשתי להשתמש בתעודת הזהות שלי, שכן בעל רשיון נהיגה אנוכי, ובכל שבילי החיים בהם הלכתי, הספיק רשיון הנהיגה על מנת לזהות ולוודא שאכן אני מי שאני טוען להיות.

הצורך בזיהוי מובן וברור לכולם ואין כל וויכוח לגבי נחיצות של אמצעי זיהוי, אך האם באמת נחוצה תעודה כזו לכל אזרח גם כאשר ישנם היום אמצעיםטובים הרבה יותר לזיהוי? הלא ניתן לזייף תעודת זהות די בקלות (באמצעות כל מחשב ביתי ומכשיר למינציה פשוט) ואף אחד מנציגי המדינה ו\או החברות בהם תדרשו להציג תעודת זהות לא יידע להבחין בין זיוף למקור, כלום רשיון הנהיגה אינו מספיק? ( קשה הרבה יותר לזייפו גם מבחינת הציוד הנדרש) מדוע מתעקשת מדינת ישראל על הצגת תעודת הזהות במקומות מסויימים?

ברצוני לצטט מתוך ספר החוקים:
"תושב שמלאו לו 16 שנים חייב לשאת עמו תמיד תעודת זהות ולהציגה בפני קצין משטרה בכיר, ראש רשות מקומית, שוטר או חייל במילוי תפקידם, כשידרשו זאת ממנו."

ועוד:
"העובר על הוראות חוק זה, דינו – קנס 5,000 שקלים, ובלבד שלא יועמד אדם לדין על אי הצגת תעודה אם תוך חמישה ימים לאחר שנדרש לכך הוצגה התעודה לפני מי שדרש את הצגתה, או לפני שוטר בתחנת המשטרה, ונקבעה זהותו של האדם על פיה; נקבעה זהותו כאמור, יינתן לו, על פי דרישתו, אישור בכתב על כך בתחנת המשטרה."

החוק בעניין כפי שניתן לראות מגוחך אף יותר, הרי תעודת הזהות נועדה על מנת לזהות אדם, ואדם שיש לו אמצעי זיהוי אחר כגון דרכון או רשיון רכב לא אמור להדרש להחזיק אינספור תעודות המעידות על זהותו, בנוסף אם כבר ישנו חוק מדוע הוא אינו נאכף?
אני חושש כי המילים נכתבות "על הקרח" במקרה הזה, ושואל אני את עצמי (ואשמח אם למישהו יש תשובה" מדוע מדינת ישראל מתעקשת שאזרחיה ישאו תעודה כל כך מיושנת כאשר ישנם אמצעי זיהוי מתקדמים הרבה יותר מה גם שישנה כמות לא קטנה של אזרחים שכבר יש ברשותם את אותו רשיון נהיגה עם תמונה ושאר הפרטים המזהים? אפילו בנק ישראל הורה חד משמעית שאין לפתוח חשבון בנק לאדם ללא תעודת זהות והמגוחך כאן הוא שחייבים להיות שני "הספחים" של התעודה שאחד מהם הוא פיסת נייר שמתבלה די בקלות ולחלק ניכר מן האזרחים שנושאים את תעודת הזהות שלהם לכל מקום כבר אין את אותו ספח.
לדעתי יש פה מקרה קלאסי של חוק שנשאר מדורי דורות, ובגינו מועסקים מאות בני אדם (כדי לקטלג, לחלק, לייצר, ולנהל את כל המערך) מה גם שאיכות הסביבה ה"חשובה כל כך" למדינת ישראל נפגעת לא מעט עם כל הניירת המיותרת. מספרים לנו כל הזמן על פרוייקט ממשל זמין ומחשוב משרדי הממשלה, מה כל כך קשה לקשר בין משרד הפנים למשרד הרישוי ולייצר תעודה אחת? אין אני מקש דברים "מסובכים" הרבה יותר כגון זיהוי על ידי טלפון סלולרי (כמעט לכל אדם יש היום) או זיהוי ביומטרי, פשוט לחסוך לנו האזרחים ארנקים מנופחים, לחסוך משכורות של עובדי ממשלה שלבסוף יתורגמו לחסכון במיסים, ולחסוך הרבה זיהום למדינת ישראל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

4 + 2 =