דמי דווי

"אדם בונה ביתו בדם ויזע" כך אומרות מילות השיר, אבל כנראה שכותב השיר התכוון לתקופה בה אדם צריך היה קורת גג מעט מזון ומים כדי לשרוד, כמובן שפני הדברים בימנו שונים מאד, אמנם נכון לומר שהדרישות של אדם הפכו גבוהות יותר ממה שהיו לפני 50 שנים, אבל הבסיס נשאר זהה. רק שהבסיס עולה הרבה יותרדמי דווי היום.
ביתו של אדם מבצרו, נכון אבל עם כמה סייגים. מבצרו חייב בתשלומים למדינה על מנת שיוכל להמשיך להחזיק בו (מעין מס גולגולת שנקרא ארנונה), מבצרו של אדם גם לא יכול להתקיים ללא מאורות (וכמובן שגם חימום בחורף) וחברת החשמל במדינת ישראל אינה מן הזולות בעולם כשמדובר בעלות לצרכן אל מול משכורת ממוצעת של אזרח\ית.
נכון תמיד נוכל לשמוע משפטים מטופשים כמו "אפשר להצטמצם ולא להשתמש בחימום\קירור\מאור מסוג זה או אחר…" אולם אין אני מדבר על עצמי או אנשים בגילי אלא על קשישי ישראל.
לא פעם אנו צופים בחדשות בטלויזיה או בתוכניות תחקיר המביאות סיפורים של קשישים וקשישות שחיים בחוסר כל, כל אחד יסכים שהמצב עגום, אדם שנתן את שנותיו הטובות ביותר למדינת ישראל (אם זה בתשלומי מס ואם בתרומה לכלכלת ישראל והחברה הישארלית) וכאשר כוחו אינו עומד לו עוד, אותו אדם מקבל פרוטות מן המדינה בכדי להתקיים. האבסורד הוא שרובנו נגיע ביום מן הימים למצב הזה או קרוב אליו הזמן משיג את כולם וכך גם הזקנה ואין מושג נכון יותר מן המושג "להזדקן בכבוד".
בטוחני שלא היה ראש ממשלה, שר או חבר כנסת שהגיעו למצב הזה, אלה שאמורים לדאוג שכולנו לא נהיה בו לא מודאגים ולא דואגים לשנות אותו, ולכן חוששני כי לא מסתמן שינוי בנושא וזקני ישראל ימשיכו להגיע למצב בו הם תלויים בחסדי החברה במקום לקבל את שמגיע להם מהמדינה, יתרה מזאת, המצב הולך להיות הרבה יותר גרוע. עד היום הייתה לרב האזרחים תוכנית פנסיה מסודרת שדאגה לבטחונם הכלכלי, היום ישנם וריאנטים לתוכניות הפנסיה המקורויות בשמות חדשים וסקסיים אבל האמת היא שלמעט מספר מצומצם של תוכניות פנסיה, רובן רק נשמעות טוב ואלו מאיתנו שיגיעו ליום בו יצטרכו לממש את תוכנית הפנסיה שלהם יגלו כי הם נדרשים להתקיים בסכום קטן מאד עד בלתי אפשרי שלא לדבר שבד"כ קשישים זקוקים לתרופות מסוגים שונים שעלותן על אף "סבסוד המדינה" בחלקן די גבוהה ומסתכמת בנתח לא קטן מדמי הביטוח הלאומי.
לסיכום המצב עגום ונראה כי השינוי היחיד המסתמן הוא לרעה, המסקנה הפשוטה היא שאם לא נעשה משהו בנדון (אנחנו האזרחים כי ממשלת ישראל לא עושה כלום בנדון מסתבר) כולנו יום אחד נשב באיזו דירה שבה החשמל נותק כי לא שילמנו את החשבון המקרר ריק כי אין כסף לקנות מצרכים מקווים לסוף שיגיע ויגאל…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

+ 39 = 45