מוצרי שווא

פרסומת בטלויזיה שצפיתי בה זה עתה הביאה אותי לכתוב את המאמר הבא. פשוט מדהים אותי כמה אנו נתונים בידי המדיה, נכון שלכל אחד דעה משלו והרגלים משלו, אבל בכל אלו, בוחשים מפיקי הפרסומות עד הביאם אותנו לכדי בלבול מוחלט בנוגע למה אנו צריכים, כמה ומתי.
בכל פרסומת כמעט ניתן לראות אין המוצר אותו מנסים למכור פשוט "עושה" את בעליו מאושר יותר, אם בהפחתת מטלות או בעיות, אם בהפיכתן למהנות בקיצור, המסר הוא שחיינו ישתנו לבלי היכר באם נרכוש את אותו מוצר או שירות. לעתים המצב הוא באמת נכון ומוצר מסוים יכול לשנות דרך חיים אך האם בכך הסתיימה הדרך? הלא אם נקדיש לכך רגע מזמננו, כל חברה תלויה בצרכנים בכדי להרוויח ולהתקיים, וגם אם היה מוצר אחד ויחיד שיכול לפתור את כל בעיותנו, לחסוך לנו כסף, ולהפוך כל אחד ואחת מאתנו למאושר יותר, הלא אף חברה בעולם לא תמכור את אותו מוצר בטח לא בשלמותו שכן אותה חברה פשוט תפשוט רגל במהירות.
אני טוען שחלק גדול מאד מהסיבה להצלחת פרסומים מסוג זה היא האופי שלנט הצרכנים שהשתנה מאד במאה השנים האחרונות, אנחנו רוצים הכל, יותר מהר, יותר גדול – אבל לא תמיד בודקים האם זה גם יותר טוב, קחו לדוגמא מסכי טלויזיה, כולנו רוצים מסך גדול יותר שטוח יותר קל יותר, וישנם בהחלט גם איכותיים יותר אולם מחירם מרקיע שחקים. לעומתם ישנם מסכים זולים יותר עם אותם מאפיינים לכאורה, אבל מה שרב הצרכנים לא מודעים אליו הוא שמהחיר מייצג את גימור המוצר, ישנם היום מוצרים זולים מאד שלהפעילם נדרש לא פחות ממהנדס בכיר, הסיבה היא המהירות שבה מפתחים ומייצרים את אותם מוצרים, לעיתים אין אפילו חברה אמיתית "מאחורי המוצר" אלא איזה שם של חברה במזרח שכל תפקידה בעולם הוא לקחת מוצר קיים בדרך כלל באיכות נמוכה, להדביק עליו סמל או שם ולמכור. אין תמיכה (בטח לא בעברית או אפילו אנגלית) אין שירות לקוחות אבל יש גם יש מחלקת מכירות ושיווק. כך קורה בעצם שצרכנים רוכשים מוצרים ללא חלקי חילוף ובגלל חלק שעולה כמה אגורות אך לא ניתן להשיגו, אנו נדרשים להחליף מכשיר.
בעבר לא היו פני הדברים כך, חברות היו נדרשות להחזיק חלקי חילוף עבור כל מוצר שיבאו לארץ במשך 7 שנים כדי שצרכנים לא ישארו ללא כלום במידה וישנה תקלה.
כך קורה שפרסומות נוצצות, דוגמנים ודוגמניות סקסיים מוכרים את המוצר ללא קשר לטיב איכות או בעצם אף מאפיין חשוב אחר, אנחנו פשוט מכורים לחדשנות ולא משנה מה הנושא, זה מסך טלויזיה או נייר טואלט, אם הפרסום טוב, המוצר ישגשג, צרכנים ירכשו אותו במיטב כספם מבלי לדעת כמה זמן ימשיך אותו מוצר או שירות לשרתם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

+ 43 = 48