עסקים קטנים

אין לי הסבר משכנע מדוע מדינת ישראל אינה מעודדת באמת עסקים קטנים, הרי כל אחד מאיתנו סובל מכך ורב האנשים במדינת ישראל נמצאים במצב מתמיד של חוסר ודאות כלכלית, גם אם יש להם עבודה קבועה כשכירים, במשך עשרות שנים יכול להגיע היום בו המעביד יודיע להם כי אין עוד צורך בכישוריהם וישלח אותם חזרה לשוק העבודה, הבעיה המרכזית היא שככל שהזמן עובד והעובד מתבגר פוחתים הסיכויים למציאת עבודה חדשה.
מאידך יש בודדים שמעיזים ופותחים עסק עצמאי. שם הם בעצם משקיעים את זמנם כדי לקדם את מעמדם הכלכלי, ולעתים קרובות אף מגיעים לעצמאות כלכלית.
מהי עצמאות כלכלית? זהו מצב בו אתה אדון לעצמך, יש לך הכנסה התלויה בעיקר בכמה קשה תעבוד בניגוד למצב בו נמצא שכיר – מצב בו כל יום עלול אותו שכיר להתעורר למציאות בה עליו לחפש עבודה בשוק אכזרי ותחרותי בו מצטרפים חדשים וצעירים מוכנים לעבוד הרבה יותר בשביל הרבה פחות.
עסק עצמאי הוא לא עניין מסובך כל כך, אמנם ישנם קשיים ולעתים קרובות צריך האדם להשקיע הרבה יותר מאמץ, שמן ובמקרים רבים כסף.
אם חושבים על זה, עסקים קטנים כמו שאני מתאר, הם בעצם טובים מאד גם למדינה הרבה יותר מעסקים גדולים, צמיחה כלכלית מהירה יותר שתגרור אחריה מיסוי מוגדל ורווחים למדינה, אבל אדם הפותח עסק עצמאי היום צריך להרוויח פי 3 בערך ממשכורתו כשכיר על מנת לקבל את אותה המשכורת נטו בגלל המיסוי הגבוה.
מדינות בעולם המערבי כבר הבינו את הנושא ומקלות על עסקים קטנים כדי שהאזרחים יהיו חדורי מוטיבציה כדי לפתוח אותם ובכך להגביר את קצב הצמיחה, יותר עסקים פירושו יותר מקומות עבודה, יותר מוצרים, יותר מיסים, יותר כסף לאזרחים והרבה פחות מפוטרים.
נכון לכתיבת מאמר זה עוסק פטור מוגדר כעסק שהכנסתו השנתית לא עולה על 65000 ש"ח לערך וככזה אינו חייב לשלם מע"מ ואינו זכאי לגבות מע"מ, אבל מס הכנסה חייב הוא לשלם. מדוע לא יעלו את הסכום הפטור ממע"מ ולצדו יפטרו את אותו בית עסק מתשלום מס הכנסה או לפחות מופחת בהרבה ממה שגובים היום? ישנן מדינות בהם מקבלים בעלי עסקים מענקים (לא הלוואות כן כן כסף מן המדינה) על מנת לפתוח את העסק, אבל אצלנו אף אחד לא מוכן לקחת אחריות, חסר כסף בקופת המדינה? הצמיחה מאטה? מפחיתים מיסים מבעלי העסקים הגדולים או ממציאים מס חדש או איזה היטל אויר או משהו בסגנון, אני אומר חבל, יכולנו להיות היום במצב הרבה הרבה יותר חיובי מבחינת האבטלה, העוני, דיור ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

1 + 6 =