מי יבנה בית

חלומו של כל זוג צעיר הוא לקנות בית משלו כדי להקים משפחה. יש הרואים בבית (או דירה לצורך העניין) מעין בטחון לחיים יציבים, לא פעם שמעתי משפטים כמו "מבית שכור אפשר לפנות אותך אימתי שיחפצו בכך…" האם באמת כך הדבר? האם באמת מקנה רכישת בית חיים יציבים או לפחות קורת גג ממנה שניתן "לסמוך עליה"?מי יבנה בית
ובכן למנחשים שבינינו, כנראה שניחשתם נכונה והתשובה היא בהחלט לא!, גם אדם שרכש בית בעצם תהליך הרכישה הוא פיקטיבי לחלוטין, הבית ב"בעלות מדומה" של הרוכש אלא אם לאותו אדם יש מספיק כסף נזיל לרכוש את הבית במזומן אבל ברב המקרים לוקחים משכנתא, ומשכנתא פירושה (לא כולם יודעים) שהנכס קרי הבית אותו "רכשתם" ממשוכן לבנק, משמע הבית שאותו קניתם בעצם שייך לבנק זה או אחר עד להסדרת החוב\סגירת המשכנתא, והבנק, אותו הבנק שהיה חביב ופיתה אתכם שתקחו משכנתא אצלו, לא יהסס לרגע ויפנה אתכם מביתכם היקר באם לא תעמדו במספר תשלומים, בואו נקרא את המשפט האחרון וננסה להבין במה שונה בית שכור מבית שנקנה?
ובכן אין שוני מלבד העובדה שאדם הרוכש בית משלם בתום התקופה סכום כסף כפול מעלות הבית האמיתית (הסכום מוסווה בצורת ריביות, קנסות ועוד המצאות פיננסיות רבות) וכמובן אינו יכול לשנות את מקום מגוריו על פי הכנסתו הנוכחית, למשל אדם שלקח משכנתא גדולה ואיבד את עבודתו, סביר להניח שאם לא ימצא עבודה עם תגמול זהה לקודמת או גבוה יותר, יאבד תוך זמן לא רב גם את ביתו או קורת הגג הכל כך נחשקת.
ובכן מה עושים? לא הרבה, מחירי הנדל"ן בארץ נוסקים ללא סיבה, והטעות הכה נפוצה היא שנדל"ן תמיד עולה, נדל"ן הוא המייצג של השוק, טעות נפוצה זו היא גם הסיבה להפסדים רבים בתחום הנדל"ן, כמו בכל דבר גם בנדל"ן צריך להבין, אין אכסיומות ולא ניחושים.
אישית אני מעדיף לגור בשכירות כל עודני יכול, אני משלם פחות כל חודש ואיני מחוייב לאף אחד, ואם חס וחלילה אאבד את מקור הכנסתי, לא אפסיד את כל הוני. אולי ביום מן הימים אם אאסוף מספיק כסף מזומן לשלם על רב הנכס אקנה לי בית נחמד לגור בו, בינתיים… שכרו ואמצו!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

48 + = 58