מע"מ מס ערך…..מוסף?

איני בטוח כמה מאיתנו באמת מכירים את עולם המיסים ואיני בטוח מתוך אלה כמה מכירים באמת מהו מס ערך מוסף אבל היום הבנתי על מה ולמה בכיים של העצמאים במדינת ישראל.
אין זה סוד כלל שהמיסים בארץ גבוהים וקשה מאד להתקיים בגלל עובדה זו, אולם יש (או לפחות אמור להיות) גם הגיון בכל החגיגה הזו שמדינת ישראל עושה על חשבון אזרחיה, כל אזרח במדינה משלם מע"מ, בין אם הוא עצמאי המוכר סחורות או שירותים ובין אם הוא צרכן שקונה מוצרים או צורך שירותים, בכל אופן 15.5% הולכים לקופת המדינה. נכון מס הכנסה גבוה יותר אבל ההבדל המהותי והסיבה לכך שכשאתם קונים מוצר או משלמים עבור שירות אתם שומעים משפט כמו "350 ש"ח לא כולל מע"מ…" הוא שמע"מ בניגוד למס הכנסה אינו מתחשב בהוצאות בית העסק, אלא רק ברכישות לשיפור העסק וגם אז לא בכולן ורק ב-15.5% מרכישות אלה במקרה הטוב.
וכך אם אני בעל עסק נניח ומוכר לכם מכונת כביסה שעולה 2000 אני אמכור את מכונת הכביסה ב- 2000 ש"ח לא כולל מע"מ היינו בערך 2367 ש"ח וכך יוצא שאנו הצרכנים פשוט משלמים את המע"מ שכן אם מחיר המכבסה יהיה 2000 ש"ח כולל מע"מ ישארו למוכר 1890 ש"ח בלבד ברגע המכירה.
נו אז מה ההבדל? כולם משלמים מיסים.
ההבדל המהותי הוא שאת המע"מ משלם המוכר ברגע שביצע את המכירה, מס הכנסה מתחשב איכשהו בהוצאות העסק, למשל אם עסק הכניס 10000 ש"ח ברוטו בחודש אחד ובאותו חודש היו לאותו עסק 8000 ש"ח הוצאות (גם כאן יש סייג אבל זה בדרך כלל מסתדר) יחושב מס ההכנסה רק על ה 2000 ש"ח הנותרים. לעומת זאת אותו בית עסק ישלם 15.5% מ10000 ש"ח ללא קשר להוצאותיו דהיינו 1550 ש"ח רק למע"מ וכך בחשבון פשוט אותו בעל עסק פשוט מפסיד מעצם החזיקו עסק חי ועובד לרווחת אזרחי המדינה.

באמת שאיני מבין מדוע מדינת ישראל שאמורה הייתה לרצות ולפתח את שוק העסקים הקטנים ולא רק לתמוך בחברות ענק ותאגידים אינה עושה כלום בנדון, היום בית עסק צריך להרוויח הרבה כסף מעבר להוצאותיו בכדי להשאר עם משכורת מינימום זה פשוט מצחיק אבל זה כך! כאילו מדינת ישראל מעודדת אנשים לא להיות עצמאיים, ללכת לעבוד כשכירים בחברות גדולות ולהיות תלויים במדינה בשארית חייהים במקום לנסות ולהגיע לעצמאות כלכלית. אני מכיר אנשים שהיו להם רעיונות די טובים ואפילו כאלה שעמדו במבחן המציאות אבל ברגע שישבו עם רואה חשבון הם הבינו שמתוך 40000 ש"ח הכנסה ברוטו בחודש אחרי מע"מ, מס הכנסה, ביטוח לאומ,י מס בריאות, שווי רכב, שווי טלפון, ארנונה וכן הלאה וכמובן הוצאות תפעול, פשוט לא ישאר בנטו שום דבר בקושי משכורת מינימום ולא כדאי – עדיף לחתום אבטלה! מאידך רשות המיסים נלחמת כל הזמן במעלימי המס, הנה עצה נאורה: אולי במקום להשקיע מליונים בחקירות וחוקרים ולרדוף אחרי בעלי עסקים כאילו היו שודדים וגנבים אולי מישהו שם יתפכח ויחליט לשנות קצת דברים – קצת להקל במס הכנסה, להוריד משמעותית מאד את המע"מ וכמובן שיחושב לבעל העסק לאחר כל שאר הוצאותיו ואז אולי נהיה מדינה נאורה, כל עוד יש שותף סמוי שלוקח כל כך הרבה כסף קשה מאד לאזרח מן השורה לנסות ולהגשים את עצמו ולהגיע למצב בו הוא עובד קשה ומקבל תמורה הולמת – כמובן ומשלם מיסים בזמן…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

7 + 3 =