חיים על מספרים

אני שם לב שבחיי היום יום אנשים מסתמכים יותר ויותר על מספרים. אין פה ממצא חדש או דבר שלא ידענו קודם, אולם אם נשים לב באילו תחומים של חיינו אנו מסתמכים על מספרים, אולי נרצה לשנות קצת את התפיסה.
קחו למשל רפואה, בסופו של דבר, הכל מספרים, הולכים לרופא עם כאבי גרון וברב המקרים תקבלו אנטיביוטיקה, מה שמסתתר מאחורי זה היא העובדה שסטטיסטית מספר רב של אנשים שהתלוננו על כאבי גרון ובראייה ראשונית הגרון נראה קצת אדמדם לרופא המאבחן נעזרו באנטיביוטיקה מסוג מסויים והדבר עזר, אבל ישנם מצבים שהאנטיביוטיקה אינה עוזרת והחולה נזקק לטיפול אחר ובינתיים מצבו מחמיר, אבל אם תשאלו מומחים מספר זה "זניח" המושג זניח הוא מושג מעולם הסטטיסטיקה ואיני בטוח כלל שמקומו בטיפול באנשים חולים, אותו זניח יכול להגיע גם למצב קיצוני אבל גם זה לא ישנה כי יחסית (שוב מושג מעולם הסטטיטיקה) עדיין זניח אל מול המאות המטופלים בצורה מסויימת.
קניית דירה מותנית אף היא בדי הרבה מספרים לדוגמא לקיחת משכנתא, הבנק מוכן לממן 70% מערך הבית ובתנאי שההחזר החודשי יהה כ-שליש מההכנסה למה? כי סטטיסטית מספר הלווים שעמד בהלוואות משכנתא היה בעל הנתונים בנ"ל. זה לא משנה אם יש לך סכומי כסף שישתחררו בעתיד, או עסק שעתיד להכניס די הרבה כסף- כלום – אין מקום לשיקול דעת או רגש – ישנם מספרים.

גם בעבודה ובחשבון הבנק, הכלל מבוסס בסופו של דבר על מספרים, אני לא מציע לרגע שננטוש את השיטה כי בעצם אין לי דרך אחרת לאמוד מספרים למשל כשממשלת ישראל מודיעה כי השנה הצמיה במשק עלתה, אני די בטוח שישנם די הרבה עניים שאינם מבינים על מה מדברים ומי צומח בדיוק כשאין להם כסף לקנות אוכל?!?!
או כשמפורסם השכר הממוצע במשק, ישנם לא מעט אנשים שמרוויחים משכורת מינימום ובקושי מתקיימים ולא ממש מבינים מי מקבל שכר כזה?

המסקנה שלי היא די פשוטה סטטיסטיקה היא חיובית כל עוד היא אינה בסיס להחלטות עבור הכלל, ישנם מקרים שצריך לבדוק גם את הקצוות, דוגמא שהיא די הומוריסטית:

ביל גייטס נכנס לפאב מלא אנשים – סטטיסטית כל אחד מהאנשים האלה מליונר!

סטטיסטית זה נכון!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

74 − = 65