זהות אלקטרונית

תארו לכם שהעולם יהיה מרושת כולו כמו במיטב הסרטים הבדיוניים בשת המספקת מידע על כל אדם בכל מקום, וכך (כמו באחד הסרטים שלא מזמן ראיתי) תעבו ליד שלט דיגיטלי גדול שיציג פסומות מכוונות אישית לכם ולמוצרים או שירותים שכשתם בעבר. באותו סרט שהזכרתי קודם אמצעי הזיהוי הוא השתית של האדם ומליוני מצלמות המפוזרות במקומות מפתח מזהות ומתייגות את האדם וכמובן שינוהל איזשהו מאגר מידע שיוכל לשרטט במדוייק את מיקומו של אותו אדם בכל זמן נתון ואפילו לדעת היכן היה בשמן נתון בעבר, או אפילו לצפות על פי הרגלים את מיקומו של אדם בעתיד.
כיום שינן טכנולוגיות שונות כמו RFID שהוא בעצם זיהוי רדיו וישנן אפילו קפסולות שניתן להשתיל באופן תת-עורי (הדבר מבוצע כיום בבעלי חיים – כלבים למשל) וכך אין אפילו צורך במבטו של אדם על מנת לזהותו, מספיק שיעבור ליד עמדת רדיו מיוחדת.
היתונות של הטכנולוגיה הם עצומים, לדוגמא לא יהיה צורך בארנק או בתעודת זהות, רשיון נהיגה או כרטיס אשראי או בעצם כל אמצעי זיהוי אחר יהיה פשוט מיותר.
במישור הרפואי, כל הנתונים הרפואיים של אדם ילכו איתו לכל מקום והדבר עשוי אפילו להציל חיים, לדוגמא אדם נכנס למסעדה ומזמין מנה מסויימת, במידה והוא אלרגי לאחד המרכיבים תתריע המערכת בפני אנשי המסעדה. שלא לדבר על רשויות החוק, גניבות תהיינה נחלת העבר שכן ניתן יהיה לאתר את הגנב, ואולי אפילו להתריע בפני בעל הבית שישנו אדם לא מאושר בביתו.

הבעיה מתחילה בזכויות הפרט, שכן לא תהיה לאדם כל אפשרות לפרטיות, לדוגמא אדם המבצע פעילות חוקית אולם לא מוסרית כגון בגידה באשתו או פגישה בין חברות למטרות שונות של שיתוף פעולה הכל יהי מתועד ורשום במערכת, וכמובן יש לקחת בחשבון את הפשיעה החדשה שתתהווה לה ככל שאנשים יאותו לשלם יות כסף על מנת לשנות את זהותם או למחוק רשומות ממאגרי מידע, כבר היום אם למישהו תהיה גישה למחשבי משרד הפנים ניתן פשוט למחוק אדם מהמערכת ואותו אדם לא יהיה קיים עבור הרשויות, או לעדכן פרטים לא נכונים במערכות שונות, לשחרר אסירים על ידי חנינה וכו'.
בקיצו כפי הנראה לא נוכל למנוע את השינויים הצפויים בעתיד הקרוב, אולם אולי רק אולי נוכל קצת לשמור על הפטיות שלנו אם נבין את המשמעויות לעומק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

98 − 95 =