לחיות בריא – זה אפשרי?

הסיגריות גורמות למחלות לב, טיגון זה כולסטרול ובשר זה שומן, סוכר לא טוב כי יש סכרת בחלב יש סיליקון ובעגבניה ניקוטין וחומציות, מלח זה לחץ דם ועוד ארוכה הרשימה.
מה שמצחיק זה הגורם מספר אחד לכל המחלות שקיים בשפע בארצנו הקטנטונת – לחץ, סטרס! אבל אין שום אזהרה לגבי זה במקומות העבודה כמו על קופסאות הסיגריות או רשימת מרכיבי המזון על כל אריזה שאנו רוכשים.
קחו למשל אירופאים, חופשה שנתית של 35 יום (ממש לא עובדים ביולי אוגוסט למעט צוותים מצומצמים – פשוט אין עם מי לדבר) ימי עבודה של 7 שעות ו חמישה ימי עבודה בשבוע, כמובן לא נזכיר את המצב הבטחוני המתוח השורר בישראל או את הכבישים או אולי כדאי לומר נתיבי המוות בארץ. אז למה בעצם ממשלת ישראל\משרד הבריאות לא מחוקק שבוע עבודה מקוצר של חמישה ימי עבודה בשבוע ו7 שעות עבודה ביום (בארץ החוק הוא 9 כאשר זה די נתון לוויכוח על פי חוזה עבודה) התשובה היחידה שאני יכול לחשוב עליה היא בעצם גרפים. כן הלמ"ס ובכלל הממשלה מפרסמת לנו שוב ושבו את התל"ג (תוצר לאומי גולמי) ונתוני הצמיחה שעולים כל הזמן ומבטיחים לנו שחיינו יהיו רגועים יותר וקלים יותר כי הרי צמיחה זה טוב! אם הכלכלה צומחת האזרחים אמורים להנות ובכן ההפך הוא הנכון, ככל שהכלכלה צומחת אנו נדרשים לעבוד קשה יותר עבור אותה משכורת. קחו לדוגמא את מדד המחירים לצרכן (ישנם עוד מדדים אבל לא נדבר עליהים כאן) הוא כל הזמן עולה, אבל מה עם שכר העובדים?מתי יעלה שכר העובדים? כי הרי אם המדד עולה המחירים מתייקרים, משכנתאות הבנקים עולות הכל עולה, חוץ משכר העובדים. לפעמים נדמה לי כאילו לא השתנה הרבה מאז תקופת העבדות, פשוט התנאים מעט השתפרו אבל העשירים עדיין משתמשים התורה בוטה בזמנם ובריאותם של הפחות אמידים זו מעין מלכודת פיננסית, אתה לוקח משכנתא כדי לקנות קורת גג למשפחתך, וחייב לעבוד לא משנה במה (לפעמים אף שתי עבודות) על מנת לשלם את המשכנתא אחרת משפחתן תוותר ללא קורת גג והמעסיק שמבין ויודע את מצבך גורם לך לעבוד ככל העולה על רוחו אבל מה עם האדם הקטן? זה שחי ממשכורת מינימום? מי בודק כמה שעות בחודש הוא עובד? מי בודק האם הוא מקבל גמול מתאים לשעות נוספות או עבודה בחגים וכו'? התשובה – איש אינו בודק, כל עוד הגרפים עולים בממשלה מבסוטים ו"מוכרים" לנו האזרחים שהנה, הנה באה הגאולה – עוד קצת הצמיחה תגדל ונוכל כולנו לנוח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

81 − = 78