כלכלה מקולקלת

הבורסות קורסות, הריביות צונחות, קרנות הפנסיה נשחקות, קופות הגמל מפסידות – מה עושים? אני אומר – לא עושים כלום, אין כל כך מה לעשות. גם אם היום נוציא את כל הכסף מהקופות הקרנות והחסכונות ונשמור"בבית" בדולרים יורו או כל דבר אחר, ערך הכסף עדיין ירד ואולי אף גרוע מכך

כלכלה

כלכלה

, באם האינפלציה תשתולל ולא יהיה מספיק כסף בבנקים המחירים ישתוללו ומאה שקלים שיש ביד היום יהיו שווים הרבה פחות תוך שבוע.
אם נסתכל על החצי המלא – הריביות יורדות אין בשורה טובה יותר לכל האזרחים המשלמים משכנתאות, וגם אם הקריסה תחריף ינקטו צעדים משמעותיים על ידי הממשלה על מנת לעצור את המפולת.

מה שאני באמת לא מבין הוא מדוע ממשלת ישראל אינה נוקטת במדיניןת של הפחתת מיסים, הרי מה שברור שיקרה הוא שכל בעלי העסקים הקטנים יספגו מכה קשה, כמצב המשק קשה אנשים נוטים ל9הוציא הרבה פחות – משמעו הכנסה קטנה יותר לכל העסקים ואלה שאין להם מספיק "אורך נשימה" לחכות עד חלוף המשבר, פשוט יסגרו וישלחו אלפי עובדים אל מעגל האבטלה. וכך אם מכאן או משם, מדינת ישראל תשלם כסף, אז לפחות שעסקים ישמרו ויוכלו להמשיך עד יעבור זעם.
אבל כנראה שאף אחד בקרית הממשלה אינו אמיץ דיו לבצע מהלך שכזה ולשמר את מה שנבנה בחמש השנים האחרונות וכנראה שבמקום להתאושש תוך שנה -שנה וחצי מדינת ישראל תשאר במיתון (או אולי אפשר יהיה לקרוא לזה שפל) עשר שנים וכולם יגידו שאלה תופעות של הקריסה, והנה התוצר הלאומי גדל אט אט (כי הרי אם עסקים יסגרו התוצר הלאומי יקטן משמעותית) במקום לשמור על התוצר הלאומי גבוה ולשמור על מקומות העבודה של אלפי או אולי עשרות אלפי עובדים ולהתגאות במירה על כלכלה יציבה לאורך זמן ודרך משברים במקום להתפאר ב"התאוששות" שאינה אלא פיקציה.

כל שדרוש הוא מעט אומץ ותושיה ולדבר על מה שאסור לדבר עליו בארץ – הפחתת מס ההכנסה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

5 + 5 =