איכות הסביבה – חשמל סולארי

מאיתנו לא נתקל בתקופה האחרונה בגל הולך וגובר של קמפיינים להגברת המודעות לנושא? הירוקים והכחולים והוורודים כולם כולם העלו את הנושא לראש סדר העדיפויות, אך האם באמת כך הדבר? האם אין זהו אלא עוד נסיון לקבל הכרה של ארגונים כאלה או אחרים? או מצד פוליטיקאים כאלה או אחרים?solar-power
אומרים שצריך לנהוג באחריות ובכן אני מוכן, אבל מפקד בקרב (והקרב על הסביבה רק מתחיל) הולך לפני השורות וצועק אחרי ולא שולח את החיילים הקטנים קדימה ואחר כך צועק – אחריכים.
למה אני אומר זאת, פשוט מאד, במדינתינו הקטנה השמש נמצאת במרכז השמיים כמעט בכל ימות השנה, לכן הגיוני ביותר להפיק חשמל על ידי המרת אנרגיה סולרית לחשמלית, ולא, לא שחברת החשמל תעשה זאת עבורינו, זה יקח 20 שנה וגם אז זה לא יהיה מספיק טוב ויכפילו את כמות העובדים בחברה כדי לתחזק תחנת כח סולארית בסדר גודל כזה.
אז למה אני מתכוון? ובכן ישנם לוחות סולאריים שכל אדם או כל קבוצת אנשים (במקרה של בניין מגורים) יכול להתקין על גג ביתו או ביתם ולייצר חשמל לשימוש אישי. בנוסף ניתן להתקין ממיר שימיר את החשמל העודף שאינו בשימוש לרשת החשמל הארצית ובכך לחסוך שעות עבודה ותחזוקה של תחנות הכח השונות בארץ!!!
הבעייה שמערכות כאלה יקרות מאד! חלק מן הבעייה הם המיסים הישראליים (שזה בכלל אבסורד) וחלק מן העובדה שמישהו פה לא ממש מעוניין שיקרה מצב שבו כל אזרח מייצר עבור עצמו את החשמל ואפילו עבור אחרים – תחשבו על זה לרגע כמה שעות אתם נמצאים בבית ומשתמשים במכשירי חשמל זוללי חשמל? בשאר הזמן אתם בעבודה או בכל מקום אחר אבל הלוחות על גג ביתכם ממשיכים לייצר חשמל ללא הרף ומעבירים אותו לרשת הארצית לשימוש שאר האזרחים והיפה הוא שאתם אמורים (על פי כל הגיון) לקבל תשלום עבור החשמל שייצרתם!

ובכן נשמע וורוד מדי? אכן כך, המחירים של המערכות האלה להתקנה בארץ מגוחכים מדובר על עשרות אלפי דולרים והצפי להחזר ההשקע הממוצעת (על פי נתונים שקיבלתי ממתקין מערכות שכאלה) הוא 42 שנים!!! מה גם שאותו אדם סיפר לי שבארץ מי שמתקין את המערכות האלה הם אנשים שיש להם מספיק כסף וכל דאגתם היא לאיכות הסביבה על חשבונם.

ובכן, הייתי מצפה ממדינת ישראל הנאורה, לא רק שלא לגבות מיסים כלל, לא על המוצרים הדרושים להקמת מערכת שכזו וגם על התקנה ותחזוקה שלה, אלא גם להשתתף בהוצאות האזרחים, חישבו לרגע ש-500,000 בתי אב בארץ יתקינו מערכות שכאלה, תחנות הכח תרדנה בעשרות אחוזים פחות בייצור החשמל הנדרש, ויהיו לצרכי חירום בלבד, כמות הזיהום הנפלט לסביבה יירד במאות אחוזים, ומחירי החשמל יירדו כל כך נמוך שיהיו זניחים!!!

אז למה כל זה לא קורה? כנראה שישנם כאלה שלא מעוניינים או אולי אף מרוויחים מן המצב הקיים, אז למה לשנות?!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

+ 66 = 67