תסתכל למטה סטנלי

כרגע קראתי כתבה מאד מעניינת בוואלה על נאום שנשא נגיד בנק ישראל סטנלי פישר שקרא לאזרחי ישראל "לעזור לעצמם" או במילותיו הוא:

"אתם צריכים גם לעזור לעצמיכם. אנו מחפשים עם האוצר עוד דרכים יצירתיות כדי לטפל במשבר"

הייתי משאיר כמה שורות ריקות על מנת להביע את שתיקתי הרועמת ואף פליאה, זה קצת הזכיר לי את מרי אנטואנט במהפכה הצרפתית: "אם אין לחם תאכלו עוגות". 020314_1375_0051_lsls
ידידי סטנלי, מאמר זה פונה אליך על מנת שנוכל אולי להסביר לך מה המצב כאן למטה אצלינו כי כנראה שאתה לא ממש מבין מכל הגראפים, הטבלאות והסטטיסטיקות של חבריך למשרד.
אז ככה, פה, אפתח בהתייחסות למשפט שאמרת: לעזור לעצמנו? איך? מה אפשר לעשות סטנלי יקירי כשהמשכנתא לוחצת, הילדים עדיין הולכים לגן ולבית הספר, צריך להאכיל את המשפחה, לשלם חשמל ארנונה ומיסים ו… ו…. אין עבודה? ידידי סטנלי שוק העבודה מת, אין, גורנישט!!! אין עבודה ומה שיש לא יציב ולא מתקרב אפילו למה שהיה לפני המשבר. אז נכון אני מסכים אתך, המשק הישראלי הוא חלק מהמשק העולמי וכולם במשבר, אבל את הגננת של הבת שלי לא מעניין המשבר הכלכלי העולמי, או ערבויות, או בטחונות, את הסופר בו אני קונה מצרכים לא ממש מעניין שהורדת את הריבית ל-0.75 אחוז,כשסיפרתי בעירייה שהצלחת להביא את הדולר ל-4.2 ושאין לנו גרעון של 12% בתמ"ת ואפילו שאמרתי שהתחלת לרכוש אג"ח ממשלה בבורסה להורדת הריבית ארוכת הטווח הם עדיין דרשו את מלוא סכום הארנונה (שאגב עדיין לא קיבלתי מהם תשובה מדוייקת על אילו שירותים משולם המס המגוחך הזה).

לאור העובדות וההקדמה הארוכה, סטנלי אני מרגיש שזו היא חובתי ,כאזרח מודאג לשלום מדינת ישראל ואזרחיה (וכלכלתה), לתת לך כמה עצות (אם תואיל להקשיב לי) שאולי…אולי אחת מהן תעזור פה ושם לשפר את המצב.

ניתוח קצר של העובדות מעיד על כך שבמצב הכי גרוע נמצאים המפוטרים הטריים (שאני ביניהם), למה? אין עבודה=אין הכנסה=מינוס טופח בבנק=אין כסף לשלם משכנתא=אין בית=? . ובכן מה עושים – הפתרון פשוט לכאורה, מייצרים קודם כל מקומות עבודה. אבל רב העסקים במצב כלכלי רע מלכתחילה, לכן פוטרו כל כך הרבה עובדים, אז מה עושים? ובכן סטנלי ידידי, צריך לעזור לעסקים (ולא, לא לתאגידים והקונצרנים, לא לרשתות) הקטנים. ל-"משה ובניו" וכאלה, הם עמוד השדרה של הכלכלה בכל מדינה איך לעזור להם?
להוריד מיסים! – מע"מ הוא מס שהצרכן משלם אותו על כל מוצר או שירות שהוא או היא רוכשים, כיום מע"מ מהווה 15.5% מכל רכישה שכל אזרח מבצע, אם יופחת (או אולי יבוטל?!?) ישנה כבר הנחה של 15.5% בהוצאות הכוללות של כל בית בישראל, זה אומר שאם המינוס בבנק הוא 10000 בסוף החודש הוא יהיה 8650, דבר נוסף אנשים יוכלו לקנות יותר, וכמובן שעסקים ימכרו יותר, ויצטרכו כח אדם נוסף= מקומות עבודה נוספים, פשוט לא?
נמשיך.
כפי שאמרתי כבר המיסים הם העול הגדול, מס ההכנסה, אם יופחת יגרום אף לפתיחת מקומות עבודה נוספים ואפילו יותר משינוי במע"מ, מס ההכנסה הוא מס אותו משלם בעל עסק על ההכנסות ברוטו, אם מדרגות המס ישונו כך שהמס לבעלי עסקים קטנים יהה נמוך מאד ואילו לעסקים הגדולים פשוט ישאר כמות שהוא התוצאה תהיה יותר כסף לבעלי עסקים=פחות פיטורים, עסקים יותר יציבים וכמובן ->מקומות עבודה נוספים.

ביטוח לאומי, רעיון יפה אם הולכים מאה שנים אחורה, הרעיון מאחורי ביטוח לאומי הוא שהמדינה "מבטחת" כל עובד למקרה של פגיעה בשכר בצורות שונות. אז נכון יש לזה יתרונות, אבל בוא תסביר לי סטנלי, איך גביה של דמי אבטלה מבעלי עסקים – שבקושי שורדים – בצורת הביטוח הלאומי – דבר המייצר כמובן מובטלים נוספים עקב חוסר במזומנים הולך וגובר , עוזר לאזרחי המדינה (שאגב אמורים לעזור לעצמם- כבר אמרנו?).
הביטוח הלאומי גובה סכומים אדירים מבעלי עסקים כל חודש רק כדי לחלק אותו לאלה שאין להם – הלוואי! ממש רובין הוד ציבורי, הביטוח הלאומי פשוט עוזר למצב להתדרדר עוד תשלומים לבעלי עסקים שבסופם – קיצוצים ופיטורים.

תשמע סטנלי, אני יכול עוד להמשיך אבל אני חושב שהעברתי את הנקודה בצורה טובה , יחסית לחוסר הידע שלי בכלכלה , אבל לעזור לעצמינו אני חושב זה לא ממש ריאלי, אם תוריד את הנטל שהממשלה מטילה עלינו, אז תראה את כוחינו. רב האזרחים במדינה , שאני מכיר, רוצים לעבוד ולהתפרנס בכבוד אם רק תינתן להם ההזדמנות.

רק נקודה למחשבה, אם המצב ישאר כך ,לאורך זמן, דעתי היא שלא ממש נוכל לקרוא לישראל מדינה …לאורך זמן. לאנשים אין כסף לאכול סטנלי, אנשים מאבדים את בתיהם, הבנקים חוגגים והרשויות אחריהם צריך לעשות מעשה אחרת (ואת הסמנים כבר רואים היום) נהיה עדים לתוהו שלא נראה עד היום. גלי פשע שפשוט ישטפו את המדינה שבבסיסם אנשים שפשוט אין להם מה להפסיד, זה הרי הכי גרוע. אדם שאיבד את קורת הגג לילדיו ואת היכולת להאכיל אותם כבר לא חושב על ההשלכות, הוא ינסה לפרנס בכל מצב מה כבר יש לו להפסיד? את אשתו הוא בטח כבר הפסיד, הוא מרגיש לא יוצלח, אין לו ממון להפסיד אותו……אין לו חיים לוותר עליהם.

אז אני מקווה, סטנלי – למרות שאני יודע שלא הכל בידיך – שהעברתי את דעתי, ככה על קצה המזלג, ואולי …. אולי…..יהיה טוב.

לכתבה בוואלה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

41 + = 51