אובמבה

השבוע האזין כל העולם (או לפחות אלה הקרובים אלינו)לנאומו של נשיא ארה"ב ברק אובמה בקהיר. הנאום אמנם היה רהוט ומושקע אבל בסופו של עניין לפחות מה שאני הרגשתי לאחר הנאום זה שאובמה עדיין מאמין בפיות. הנאום דיבר על המון נושאים המהווים סלע מחלוקת באיזור ובעולם כולו, אבל הפתרון שלו היה תמיד – דיפלומטיה, לשבת ולדבר, זה מזכיר לי מעט ילדים בגן שמסבירים להם לבקש יפה ולא לחטוף.
מה אדון אובמה חושב שכולם כאן פרימטיביים? ניאנדרטלים? או אולי לא ממש יודעים לדבר? אולי הוא רוצה להיות גננת גלובאלית ולהחזיק ידיים לכולם בזמן שיושבים לדבר.
אם מר אובמה היה מבין קצת בהיסטוריה ובעיקר היסטוריה של האיזור היה מבין שלדבר כבר ניסו לא פעם, וגם להתפשר אבל תמיד זה מגיע לאיזה שלב בו צד אחד אינו מוכן לוותר ושם זה נגמר. לא אחת ועידת שלום נסתיימה בהרגשה טובה רק כדי ששבוע לאחר מכן יתפוצץ מחבל ברחוב ראשי בתל אביב. ואולי אל קאעידה כבר שלחו לאובמה את תשובתם לנאומו, הרי משפט כמו "יש להלחם עכשיו יותר מתמיד בכופרים האמריקאים וסוכניהם". זה אולי מכניס קצת את ברק לפרופורציה, לדבר , פה באיזור – לא עובד, אבים וטובים – ובעיקר מנוסים ממר אובמה ניסו, ונאום הגננת של אובמה אולי טוב לרייטינג שלו בארה"ב אבל כאן באיזור כל צד שמע רק מה שרצה לשמוע מן הנאום והתעלם מן השאר.
אז מה באמת אפשר לעשות? לא הרבה, החרב תמיד תהיה צורת התקשורת המועדפת באיזור וכמה שנרצה להאמין (אפילו אם נאמין חזק חזק…) עדיין תהיינה מלחמות פה באיזור לא בגלל טריטוריה, ולא בגלל שבויים ולא בגלל שייכות לארגון כזה או אחר אלה פשוט כי צד אחד פשוט שונא את הצד השני, כך זה היה תמיד, כך זה ימשיך להיות, הצורה הטובה ביותר להתמודד היא לתת לצד המחולל טרור להבין שכל פעולה שלו תגרור פעולה חמורה שבעתיים.
אני די בטוח שמר אחמדיניג'אד המטיף בפומבי להשמדת מדינות (בעיקר ישראל) לא ממש התרשם מן הנאום עצמו וכמו שאר "האומה הערבית" פירש את דבריו של אובמה כ- חולשה!
וחולשה באיזורינו גוררת מלחמה, לכן הייתי ממליץ לגננת אובמה לדעת עם מי הוא מדבר ועל מה לא לכולם כאן יש הגיון, ולאלה שכבר יש הגיון לא בטוח שהוא בריא במיוחד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

+ 47 = 53