תעלת הימים

כרגע סיימתי לקרוא מאמר המתריע בפני הנזקים הסביבתיים של תעלת הימים באם תוקם. ארצה לפתוח ולומר כמה מודע אנוכי לאיכות הסביבה ולחשיבות מניעת נזקים ושימור, עם זאת, אדם הגיוני מבין שעם הקדמה מגיע שינוי, הרי כל מיזם נדל"ן או תעשייה פוגי בסביבה, אפילו אותו אתר אינטרנט בו כתב אותו ד"ר את מאמרו המתריע בפני אסון תעלת הימים, אותו אתר לוקח חלק בנזק הנגרם לסביבה מדי יום ביומו.
פרוייקט תעלת הימים חשוב לא רק בשל התועלות החומריות שהוא מביא עמו, אלא גם בשל המשמעויות הפוליטיות שלו, והנזקים עליהם מתריעים רואי השחורות לא נראים לי כל כך חמורים. שהרי צריך לשים כל דבר ודבר על כף המאזניים, עליית הלחות באילת בשל מאגרי המים היוקמו לא נראית לי נזק מיוחד או גרוע מזה של עליית הלחות בכל מקום אחר (גם בחלופות עליהן מדברים בהקמת מתקני התפלה במקומות אחרים, הנזק שיגרם לסביבה עקב פיתוח האיזור אינו שונה מזק שנגרם לכל איזור כאשר הוא עובר תהליך פיתוח, ולמה לא מדברים על הנזקים שגרמו תהליכי פיתוח העיר מודיעין? כביש 6? (או כל כביש אחר) כל שכונה או מגדל חדש הנבנים משנים את אופי הסביבה, אבל זהו רק פועל יוצא של ציביליזציה. אין בטענתי ולו שמץ של זלזול, לא בכותבים ולא בנושא איכות הסביבה, ולדידי יש למצות עד תומו את תהליך הבדיקה והסקרים המלווים את המיזם, אולם יחד עם זאת פיתוח איזור כמו הערבה בצורה מבוקרת יכול להעויל מכל הבחינות גם מבחינת הסביבה עצמה, אולי עקב שינויי הלחות תתפתח הצמחיה באיזור יותר מבעבר?

לא כל פיתוח הוא נזק לסביבה, ואם כן אז ישנו נזק סביל שניתן ומקובל לצפות, הבעיה של פעילי איכות הסביבה בחלקם היא עצם השלילה של קידמה ופיתוח, הרי אם כבר לדאוג או להיאבק, אז למה לא על נושאים מעט יותר חשובים כמו למשל חיסול תחנות הכח המבוססות על שריפת דלקים מאובנים ומעבר מלא לייצור חשמל סולארי! הנזק שימנע לסביבה, לאיזור ולכלכלה הישראלית ואולי אף האיזור שלא לדבר על ביטול התלות בדלקים כאלה הוא עצום! הרבה מעבר לעליית לחות במיקום מסויים או בחישוב מליחות המים. אולי החשמל הנקי שייצרו על תוואי תעלת הימים יפחית את זיהום הסביבה ויחסוך נזק גדול יותר מזה יגרום הפיתוח?
הייתי ממליץ למקטרגים ורואי השחורות לחשוב לרגע על מה?, מול מי? ואיך נאבקים בנזקים לסביבה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

26 + = 33