אובדן הפרטיות

שמתם לב איך לאחרונה ישנה תחושה ששום דבר אינו "קדוש" יותר. הכל הפך להיות מקוון וזמין – כאן ועכשיו, האירוניה היא שאנו דרשנו זאת מן היצרנים ונותני השירות.
לרבים מאיתנו ישנם טלפונים סלולרים או מכשירי GPS המתעדכנים בדיווחי תנועה, מכמונות מהירות ועוד, תוך כדי הנסיעה על ידי חיבור סלולרי, עצרתם פעם לחשוב מה זה אומר? חברות הסלולר או חברות התוכנה יודעות את מיקומו של כל אדם באשר הוא כל עוד הוא מחזיק מכשיר טלפון סלולרי ומשתמש בשירותי GPS, אמנם אותו אדם מעוניין בשירות באמצעי הכוונה על מנת להגיע מהר יותר למחוז חפצו אולם פועל יוצא של שירות מסוג זה הוא מידע הנצבר במאגרי המידע של החברות והתאגידים ויכול לשמש אותם לצרכיהים העסקיים (ואולי אף משמש אותם כיום).

אבל רשתות הסלולר הן רק ההתחלה. לרבים מאיתנו יש סרגלי כלים ושלל יישומים הניתנים "חינם" להורדה ברשת האינטרנט כל עוד אתם מסכימים (לחצתם אישור במהלך ההתקנה בדרך כלל מבלי לקרוא על מה) לשלוח להם מידע חזרה. מה הוא ה"מידע" הזה? שאלה טובה, בדרך כלל יהיו אלה נתוני גלישה שיספרו לאותן חברות המספקות את היישומים הללו, לגבי העדפות הקנייה שלכם, העדפות הגלישה שלכם, או בעצם כל דבר שאתם עושים ברשת האינטרנט וכיוב'.

נכון מרב הדברים לא ניתן להימלט וחלקם הגדול בלתי נמנע על מנת לקבל את השירותים המתקדמים המוצעים כיום לכל דורש, אבל יש לדעת ולהבין היטב את משמעותו של כל שירות, ומה הוא המידע הנלווה שתקבל אותה חברה או אותו תאגיד "על הדרך".
קחו למשל חובב צמחים הגולש המון באתרי בוטניקה ומשתלות, הרי המידע הזה שווה המון כסף לאנשים מסויימים, כמו למשל ברגע שאותו אדם ניגש לאתר המכיל פרסומות, ניתן להציג לו פרסומות מוכוונות לנושאים בהם הוא או היא מתעניינים ועל ידי כך לגרום לו\לה לבצע רכישה.

ככל שנפנים יותר שהקץ לפרטיות כבר היה כאן, כך יוטב לנו. בעשורים הקודמים היו אלה חברות כרטיסי האשראי שלהן היה מידע לגבי העדפות הרכישות שלנו ומקומות הקנייה החביבים עלינו, היום בעידן האינטרנט, כמות המידע היא עצומה ושימושית הרבה יותר מכפי שהייתה בעבר, רק שימו לב ששלטי החוצות לא יתחילו להתחלף בקרוב כאשר אתם עוברים לידם עם הטלפון הסלולרי שלכם….

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

62 − 61 =