הפרסומת של סלקום

מודה ומתוודה – לא ראיתי עדיין את הפרסומת החדשה של חברת סלקום, אבל אירוני ככל שזה יהיה כבר קראתי עליה מספר מאמרים ברשת האינטרנט שמנסים להראות את ישראל כולה כגזענית ושונאת ערבים.
בפרסומת לכאורה מופיעים מספר חיילים המשחקים כדורגל מעבר לגדר ההפרדה. בועטים את הכדור מעבר לגדר והכדור נבעט שוב מעבר לגדר חזרה אליהם.

הצעקה שקמה עקב הפרסומת נראית לי הזויה במיוחד ועוד יותר הצורה בה מוצגת מדינת ישראל כמדינה כובשת המשתמשת שימוש ציני לצרכי מסחר בסבלם של הפלסטינאים – כל שכן ההגדרה של גדר ההפרדה כגדר המפרידה בין משפחות ומונעת גישה לבתי ספר ומרפאות מילדים.

העיוות הנוראי הזה והעובדה שאין תגובה ממשית מצד ממשלת ישראל, לא לגבי הפרסומת (וחברת סלקום הגיבה כראוי כי היא אינה עוסקת בפוליטיקה אלא להפך בתקשורת בין אנשים ללא הבדל דת גזע ומין) אלא לגבי ההאשמות על גדר ההפרדה שהיא בעצם העניין וחברת סלקום פשוט הייתה שם במקרה עם הפרסומת שלה במקום הלא נכון ובזמן הלא נכון.

רק כמה מילים בפי לכל הטוענים והמשמיצים למינהם. גדר ההפרדה היא כורח ולא רצון של מדינת ישראל, הגדר נבנתה על מנת להגן על תושבי מדינת ישראל שהם הדאגה היחידה של ממשלת ישראל ולא אף אומה אחרת בטח שלא תושבי הרשות הפלסטינאית, לא יכול להיות שכל נגיעה או פרסום בנושא הגדר תיצור מהומה בינלאומית שבה כמובן מוצגת מדינת ישראל כמדינה מרושעת שכל רצונה הוא להתעלל בעם הערבי ולגרום לו סבל, אין כל רצון כזה בצד הישראלי, אולם מאידך, לא מדברים אותם אלה הדורשים מחברת סלקום להסיר לאלתר את הפרסומת על הבעיה ה"קצת" יותר גדולה של הסיכון הקיומי אליו חשופים תושבי מדינת ישראל מאותו צד פלסטינאי שאינו יכול לגשת למרפאות ובתי ספר, האיום על חיי אדם קודם לכל, ומדינה – חובותיה קודם כל לתושביה ואזרחיה הנאמנים ורק אח"כ לאומות אחרות, מה גם שמדינת ישראל אינה אחראית לספק לתושבי הרשות הפלסטינאית שירותי רפואה, חינוך,תקשורת או כל שירות אחר ובכל זאת עושה זאת למרות ההתגרויות החוזרות ונשנות מצד ארגונים כאלה או אחרים (שאגב אינם אחריותה של מדינת ישראל כי אם של הרשות הפלסטינאית).

המסקנה היא אחת – כל תושב במדינת ישראל חייב לעמוד על דעתו ולומר מה הוא חושב, איש מתושבי ואזרחי מדינת ישראל הנאמנים אינו חפץ לפגוע או להסב סבל לפלסטינאים אולם אם התוצאה של מיגון בתינו וילדינו מסבה חוסר נוחות יהי כך.

בטוחני שגם אם הפרסומת הייתה מצולמת במקומות רבים אחרים בארץ ישראל היו עדיין טענות כאלה ואחרות ולא ממש משנה מי המפרסם, בירושלים היו טוענים שזה פוגע במאמינים של דתות אחרות ובתל אביב היו טוענים לפגיעה בערביי יפו ואפילו בטבריה יכלו לטעון שהפרסומת צולמה בשטח ערבי לשעבר, הרי מדינת ישראל כולה, לטענתם של רבים מן הפלסטינאים , היא אדמתם אז מה נשאר לנו?

מאמר ברויטרס
מאמר בדה מרקר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

8 + 2 =