היטל בצורת – הבדיחה הבאה

נו מה יש למדינת ישראל לומר על זה? המדינה מרוויחה כסף מזה שאין מים במדינה??!?!

הרי רשות המים או יותר נכון מדינת ישראל אחראית על אספקת המים לתושביה, איך התהפכו היוצרות והאחריות על אספקת המים עברה לאזרחים? איך הפכו אזרחי מדינת ישראל לאחראים על כמות המים בכינרת?

זה פשוט מדהים עד כמה המח היהודי יצירתי בלהרוויח כסף, אפקט העדר שומר על כך שאיש לא מתלונן (כרגיל אצלינו היהודים) והכסף זורם לקופות ( או אולי למקומות אחרים?).

כבר דיברנו בעבר על כך שרשויות המים הן האחראי הבלעדי על משק המים ואספקת המים – לא רק על תפעול המשאבות, ואם אין מים זה כי לא התכוננו לכך נכון והכספים המוזרמים בתחום לא מגיעים למקומות הנכונים, ועל כן, אם אין מים מישהו בממשלה\רשויות המים או כל גוף ציבורי אחר צריך לשלם את המחיר ולא אזרחי המדינה שאין להם כל נגיעה למשק המים למעט שימוש יום יומי.

אז מה עכשיו? אומרים לי שאני לא יכול לעשות אמבטיה לבת שלי אלא רק "דוש" קצר, ואסור לרחוץ את הכלב, ולא להשקות את הדשא והגינה שעלו לי עשרות אלפי שקלים אבל אותם אלה האמונים על משק המים בישראל נוסעים ברכבי פאר עם משכורת 13 ו-14 ובונוסים ופנסיה תקציבית ומשרד ובלי הרבה לעשות בעצם, כי הם הרי לא אשמים…. זה אנחנו האזרחים "הבזבזנים" אשמים שבמדינת ישראל של שנת 2009 אין מספיק מים כי לא ירד גשם….אולי נרקוד את ריקוד הגשם? אולי נסמן מעגל באדמה ונצום כמה ימים? אלה השיטות של רשויות המים של מדינת ישראל, בעוד שבשאר המדינות הנאורות כבר מצאו פתרונות יצירתיים (ויעילים יותר) שאגב מדינת ישראל היא אחד המפתחים המובילים בתחום, כמו הטפלת מים. מתקני ההטפלה בבניה – כמה פעמים אפשר לומר את זה מבלי להעלות חיוך? כמה שנים לוקח לבנות מתקן הטפלה, או יותצר נכון כמה כסף צריך להיות מוזרם כדי שיבנה מתקן הטפלה אחד שיספק מים למדינה בימים קשים?

אם היינו חיים בסקנדינביה הייתי מבין שמתקן הטפלה זה לא עניין הנמצא בראש מעייניה של המדינה, אבל אנחנו חיים במדבר והביצה הקטנה שיש לנו בצפון הולכת ומתייבשת בעוד שהאזרחים עומדים למשפט בטענת "בזבוז שוא". לדעתי כל העניין מתוכנן, היטל המים "ימצוץ" עוד מעט כסף לתקציב ועוד שנה כשהיטל הבצורת יוסר מתקן ההטפלה יושלם…

גם השם מעניין "היטל בצורת" מה זה בדיוק? יש בצורת=משלמים יותר כסף? זה הפתרון? אם כך יש כאן תקדים לגבי כל נושא שיצוץ בו מחסור בעתיד, אולי אם תהיה שנה שבה יבול החסה לא יצלח כצפוי יהיה לנו היטל חסה? מי שחושב שזה מופרך או מצחיק, שיחשוב על זה כך: אם תספרו לאמריקאים שאין להם מים והם צריכים לשלם מכיסם "קנס" על כך שממשתלם לא עמדה במשימותיה, צפוי להפתעה. אבל אצלינו, אנשים לא יוצאים לרחובות, אולי יש כאלה אפילו שאגרו מים לימי ההיטל הקשים ואנשים באמת הופכים להיות יצירתיים, מתקינים בבתים מערכות מחזור מים, משקים גינות עם מי מזגנים ושוטפים רצפות עם אותו דלי חמש פעמים אבל זה דומה לכיבוי שריפה עם דלי מלא בדלק. כל הפתרונות היצירתיים רק מאוששים את טענות הרשויות כי אנחנו האזרחים אשמים ולא אותן רשויות שלא התכוננו מבעוד מועד לימים קשים במשק המים במדינה בה מים הם מצרך חשוב יותר מכל דבר אחר. הגרוע מכל הוא שנסיון להתמודד עם חשבונות המים המנופחים משכיחים מלב התושבים את הבעיה האמיתית – רשויות המים והעומדים בראשם.

אולי יום אחד נתנהג כמו מדינה שדואגת לתושביה ולא כמו רצף של פרטים שכל אחד דואג לעצמו בלבד בלי להבין שדרכינו שזורות זו בזו, מה שקורה לאחד קורה לכולם ואולי התאגדות יעילה יותר מנסיונות התמודדות של כל אזרח בנפרד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

58 + = 61