צרכן צרכן – עמלות הבנקים

אחת הבעיות המרכזיות של אזרחי מדינת ישראל היא מודענות צרכנים טובה ונכונה. לדעתי מקור הבעיה הוא הדחף הבלתי נשלט שלנו לדאוג לעצמנו שהוא דחף טבעי ואף חיובי, אולם לעתים, תוך כדי התהליך אנחנו נפספסים נקודה חשובה:
כצרכנים, הכח הגדול שלנו הוא יחד, כל אחד מאיתנו לחוד יכול להתלונן כמה שירצה והדבר לא יגרום לאף מנכ"ל של אף חברה, רשות או גוף ציבורי להניד עפעף או להתעניין בנושא, אולם אם כמות גדולה של צרכנים מתנהגת בצורה מסויימת על מנת ליצור תהליך של שינוי האפשרות שאותו שינוי יקרה היא גבוהה ודוגמאות לשינויים כאלה קיימות במקומות רבים בעולם.

ההקדמה שלעיל נכתבה על מנת למקד את הכתוב במאמר זה ולא ליצור עוד סתם טקסט חסר משמעות ברשת האינטרנט שכן הנושא חשוב ונוגע לכל אחד ואחת מאיתנו. כולנו אחראים לגזרות למיסים ולעמלות אותם אנו משלמים כיום ואשמתנו היא בעיקר – בחוסר העשיה שלנו.

ברצוני להתמקד במאמר זה בנושא העמלות שהבנקים, שאנו כל כך סומכים עליהם ומפקידים בידיהם את רב כספנו ואף חותמים (לרוב מבלי לדעת בדיוק על מה) על מסמכי התחייבות בין אם מדובר במשכנתא, הלוואות ואפילו פתיחת חשבון או גישה לחשבון הבנק שלנו דרך האינטרנט. אותם בנקים מרוויחים מיליארדי ש"ח מעבר לריביות החריגה על החשבונות שלנו (ריביות הנגבות כאשר אנו בחוב או ב-מינוס) ולריביות על הלוואות שאנו לוקחים מן הבנק.
אין כוונתי כאן לדבר על בנק יחיד או אף על הבנקים בכלל אלא במקום פשוט להצטרף למאבק שכבר החל בנושא על ידי המועצה לצרכנות. מאבק בו תבוטלנה עמלות הבנקים על ידי הצעת חוק.

מה אתם יכולים לעשות?

הרבה למען האמת. ראשית הרשו לי להמליץ להתפקד ל"צו הגיוס הצרכני" של המועצה לצרכנות באתר http://www.consumers.org.il/category/amlot ולהראות תמיכה בנושא. שנית, אם יש לכם אתר אינטרנט, בלוג, פורום או כל מדיה אחרת גם כו שאינה מחוברת לרשת האינטרנט, הפיצו את הבשורה! פשוט הדרך הטובה ביותר להלחם בנושא כזה היא על ידי חשיפה.

מה יוצא לכם מזה?

בתחילה כל ישראלי "טוב" כמו שאנחנו מכירים את עצמינו, יעשה את השיקול האישי: "האם כדאי לי להתאמץ?…כמה כסף זה יוצר בכלל העמלות האלה בעחשבון שלי?…"
ובכן: כן! והרבה אלו הן שתי התשובות המוחלטות.
כדאי להתאמץ כי ביטול העמלות לא רק יחסוך לכם כסף בזמן הקרוב, אלא אף יוסיף ויחסוך בהמשך הדרך. הרעיון הפשוט הוא להקל על לקוחות הבנקים את ההשוואה בעלויות השירותים אותם מספקים הבנקים וכמובן יגרום לתחרות בין הבנקים (שכמעט ואינה קיימת כיום) שבסופה יוזלו המחירים על מנת למשוך לקוחות.
כיום במצב הנתון, כמעט בלתי אפשרי לאדם מן היישוב להשוות כדאיות פתיחת חשבון בין בנקים. כל בנק יקר בעמלות מסויימות וזול באחרות, ונוצר מעין "מסך עשן" כפי שהגדירו זאת במועצה לצרכנות בו הבנקים עושים ככל העולה על רוחם וכאשר אנו הלקוחות מתלוננים על מחירים גבוהים ומביאים דוגמאות זולות יותר מבנקים אחרים, מיד אנו מקבלים דוגמאות של עמלות אחרות באותם הבנקים שמחירן גבוה יותר (מנסיון אישי!!!).

אני מקווה שהמאמר נגע לכם וכבר נרשמתם למאבק בקישור שלעיל, ואם לא אני מפציר בכם לשקול שוב את העניין, בסופו של דבר, כפי שפתחתי ואמרתי בתחילת המאמר – כוחנו כצרכנים גדול הרבה יותר כאשר אנו פועלים יחד לעומת חוסר אונים כאשר אנו בדד במערכה אל מול גופים גדולים מסוג זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

+ 11 = 17