זהירות – אינטרנט

נערים ונערות בכל העולם מצלמים את עצמם ערומים ומפיצים את התמונות והסרטונים בבלוגים ואתרי שיתוף.

הסיבה?

סיבות שונות ומגוונות, פרסים על הסרטון הנצפה ביותר מצד אתרי תוכן המנסים להביא כמויות גולשים גדולות ככל הניתן לאתרים שלהן, סקרנות של ילדים, מבחני אומץ, ועוד המון סיבות אחרות, המסקנה הפשוטה היא – שימרו על ילדיכם. גם אם אתם חושבים שהילד או הילדה כבר בני 15 ובוגרים, תמיד צריך לזכור כי לחץ חברתי וההרגשה של להיות כמו כולם בשילוב עם סקרנות והאפשרות להגיע כמעט לכל מקום בעולם דרך מסך המחשב עושים את שלהם.

כמובן שישנם אלה שיגידו שזהו חלק מן הביטוי העצמי של בני הנוער בעת החדשה אבל הנה נקודה למחשבה. במדינת ישראל וגם בארה"ב ועוד מספר לא מבוטל של מדינות העולם המערבי, פרסום סרטונים או תמונות שכאלה עלול לגרום לעונש חמור ואף ברב המקרים למאסר ולא בכדי. בני נוער וילדים אינם נחשבים אחראים למעשיהם עד גיל 18 (לפחות בישראל) וישנה סיבה טובה מאחורי החוק המתאר את בגרותו של אדם, בני טיפש עשרה וילדים לא משקיעים את המחשבה הדרושה מאחורי כל פעולה כזו, והפגיעה בהם יכולה להיות חמורה וכמובן הנזק שיגרם להם עקב מעשים שכאלה נפשית ופיזית.

האינטרנט הוא עולם בפני עצמו עם חוקים ומנהגים משלו, הבעיה שאין "משטרת אינטרנט" וכל פדופיל, סוטה וכל שאר מחלות החברה המודרנית עושים ככל העולה על רוחם ברשת, לא אחת שמענו על אונס של קטינים שהכירו פדופיל מתחזה ברשת האינטרנט, אחד הכלים הטובים ביותר עבור אנשים שכאלה היא הרשת החברתית פייסבוק – תחשבו על זה, כמה בני נוער מעלים לפייסבוק תמונות שלהם, של חברים ואפשר להגיע מאדם אחד למשנהו בקליק של עכבר.

אני לא מעלה תמונות של בתי לרשת פייסבוק ואינני מרשה לאיש להעלות תמונות שלה. תקראו לי פרנואיד אבל עצם העובדה שיושב לו איזה חולה נפש במדינה זרה וצופה בתמונה של ילד או ילדה תוך שהוא מענג את עצמו – לא עושה לי טוב. כמובן שרב האנשים לא חושבים בצורה הזו, ואפילו בשיחה עם חברים אני מסביר ואנשים לא ממש מבינים למה אני מתכוון -"אז איך נראה תמונות לחברה?" יש אימייל, מסרונים,דיסקים,אלבומים, לא רשתות חברתיות!.

תהיו בטוחים שאם יש תמונה של ילדכם ברשתות החברתיות, היא כבר נצפתה על ידי אנשים שלא הייתם רוצים שיצפו בה.

לגבי בני נוער, אני ממליץ על הסברה בשילוב עם תוכנות לבקרת הורים. אבל הסברה מעמיקה בלתי פוסקת לילדים לגבי כמה מסוכן לתת מספר טלפון, כתובת כל פרט מזהה אפילו שם אמיתי ברשת האינטרנט. לפעמים ישנם מתחזים שיכולים אפילו להתחזות לחברים שלכם וישנם אנשים שישקיעו זמן רב ביצירת קשר עם אנשים אחרים רק כדי ליצור אמון ופגישה – זהירות! שימו לב למה הילדים עושים באינטרנט!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

8 + = 15