רשלנות רפואית

בזמן האחרון אנו נתקלים יותר ויותר במונח רשלנות רפואית כחלק משמועות או חדשות המגיעים אלינו במדיות השונות. מנין הגיע המושג הכל כך משונה הזה? האם רופא או מנתח יכול להתרשל? האם רפואה היא מדע מדוייק עד כדי כך שניתן להלחליט מה נחשב רשלנות ומה לא? ובכלל למה בזמן האחרון ידיעות בתחום הרשלנות הרפואית הולכות ומתגברות?

ובכן התשובות לכך הן פשוטות, התקופה בה אנו חיים כיום מאופיינת בדרכי תקשורת בעלות כח אדיר עד כי ניתן להעביר ידיעות מקצה אחד של העולם לקצהו השני. בנוסף לכך שטחי הפרסום הפכו להיות נחלת הכלל, כל מה שאדם צריך לעשות היום הוא ליצור אתר אינטרנט או להצטרף לשירות בלוגים באינטרנט וכך הוא יכול להציף מידע ולכתוב ככל העולה על רוחו מתי שיחפוץ בכך. (ממש כפי שאנו עושים בפורטל ישראל). למה הדבר גורם? לפרצי מידע חסרי שליטה וסינון בהם ניתן למצוא דעות ומאמרים כמעט בכל נושא אפילו בנושאים מגוחכים במיוחד.

השאלה האם רפואה היא מדע מדוייק? היא שאלה חשובה וגדולה מאד. שלא ניתן לענות עליה בצורה חד משמעית בכן ו-לא. גוף האדם הוא מכונה מפליאה שעד היום לא הצלחנו להבין את אופן פעולתה במדוייק. ישנם דברים שאנחנו יודעים ויש כאלה שהם בגדר ניחוש. אבל ישנם נושאים שכדאי לדעת.

אם רופא נותן לפציינט תרופה מבלי לבדוק האם אותו פציינט אלרגי לחומרים שבתרופה, או האם התרופה יכולה להרע את מצבו של החולה, זו יכולה להחשב רשלנות רפואית, האחריות לבדיקות פשוטות כאלה היא על הרופא ברב המקרים. אולם נניח שישנו חולה שפיתח אלרגיה ייחודית ונדירה לחומר מסויים בתרופה, ואותו רופא רושם את התרופה לחולה כי אז המקרה הוא די גבולי. האם הרופא צריך לבצע בדיקות מקיפות לכל חולה? על מי האחריות?

לכן בדרך כלל כשמדובר ברשלנות רפואית, מומלץ מאד להיוועץ בעורך דין על מנת להבין מה אומר החוק ומה הן זכויותיו של החולה וחובותיו וזכויותיו של הרופא.

האם תאונות שאינן בשליטתו של הרופא נחשבות לרשלנות רפואית? כמו למשל חתך לא רצוי או פגיעה תוך כדי טיפול? גם כאן מומלץ להיוועץ עם עורך דין בנושא כי כל הרעיון מאחורי רשלנות הרי, הוא מעין פגיעה בשוגג ולא בכוונת תחילה.

בכל מקרה זה מעט מחליץ לחשוב על כך ולא בטוח שהעניין עובד לטובתינו האזרחים והפציינטים. חישבו מה קורה לרופא המגיע לטפל בכם? הוא לא יבצע שום צעד אלא אם יהיה בטוח שלא יהיה חשוף בשלב מאוחר יותר לתביעת רשלנות רפואית – גם אם איחור הטיפול עלול לגרום נזק, זה רק הגיון פשוט לא משנה אם אתה אדם רגיל או רופא יצר השימור העצמי חזק מכל.

תחשבו על זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

64 − = 61