אישורי בנייה

אם מישהו תהה פעם מה היא בירוקרטיה שיקנה בית קרקע במדינת ישראל. לא מעט מדובר על נושא הבנייה ובכלל עסקאות הנדל"ן בישראל, אבל אחת הבעיות המציקות היא אישורי בנייה.

מה שאני לא מבין באמת הוא מדוע אני בתור בעל קרקע פרטית (שעלתה לי לא מעט כסף) חייב דין וחשבון על כל סוכה שאני מקים בחצרי שלי!.

לא מזמן שמעתי סיפור על בחור שנקנס בסכום הזוי על כך שבתצלום האוירי (כן כן מצלמים את כל השכונות בישראל מדי כמה זמן על מנת לבדוק אם ישנן "חריגות בנייה") נראה מבנה קטן בחצרו. לאחר שבירר את העניין נמצא כי מדובר במלונה של הכלב שבחצר שכמובן אינה חייבת במס או ארנונה. זו היא רק דוגמא אחת מני רבות לבירוקרטיה ולפקידונים היושבים אי שם במעמקי המשרדים הממשלתיים שכל מטרתם בחיים היא להציק ללא הרף לאזרחי המדינה שומרי החוק.

כך למשל בנייה של פרגולה בחצר תעלה את מחיר "המס הנעלם" (הארנונה) שאתם משלמים כי אחרי הכל – לא יתכן שתהנו מצל בחצרכם בלי לשלם על כך. מחסן לאחסון כלי הגינה או כל דבר אחר (אפילו מחסן פלסטיק) חייב ברשיון שעולה אלפי שקלים ואישורים שלוקח לא מעט זמן לקבלם – אחרת תסתכנו בקנסות.

מה שמטריד עוד יותר הוא שבכפרים הערביים בישראל (לא בכולם אבל ברובם) אין למדינת ישראל שליטה כלל על מי בונה מה, איפה ומתי. מובן שחלק מאד גדול מכך הוא פחדונתם של אותם פקידונים במשרדי הממשלה שנוח להם להיטפל לאזרחי שומרי החוק שכן אלה לא מהווים איום עליהם, אבל כשרצו לבדוק את אישורי הבנייה בכפר אום אל פאחם לפני מספר חודשים, איימו תושבי הכפר לחסום כבישים ולפגוע פיזית בכל פקח שיכנס לכפר, מובן שהעניין נשכח וכנראה שחובותיהם של תושבי אום אל פאחם ובתיהם הלא חוקיים נותרו על תילם. ככה זה במדינת ישראל, מיש"הופך שולחנות" מקבל מה שהוא רוצה, מי שפועל על פי חוק לא שורד לאורך זמן.

כל שינוי שתבצעו במבנה שלכם (בביתכם בדרך כלל) יצריך מדידה מחודשת של הבית כולו ומובן שתתווסף לה איזו תוספת קטנה לתשלום הארנונה שלכם (לא ברור מדוע גם ככה איש אינו יודע לומר על מה משלמים ארנונה…) מסתבר שזו היא אחת הדרכים של מדינת היהודים לעשוק את אזרחיה, אם יש לך בית, כל תריס, זיז או שמשיה יעלו לך כסף והרבה שלא לדבר על הזמן והעצבים שבקבלת אישורי בנייה בביתך שלך!

מה שמוזר הוא שכאשר קונים קרקע, אחד הדברים הראשונים שכולם יאמרו לכם לעשות הוא לרשום את הבית בטאבו כדי שיהיה "שלכם" אם כן, מדוע אני חייב לשלם על אישורי בנייה בקרקע שהיא מלכתחילה – שלי?!?

אני מניח שהתחום הבירוקרטי הדביק הזה הוא עוד חלק במדינת ישראל שנועד להחזיק אלפי משרות שווא ולשלם משכורות, תוכניות פנסיה, ושאר הטבות לעובדשי המדינה, אחרת איך תהיה להם הצדקה? בדיוק כמו אגרת רשות השידור, הביטוח הלאומי ושאר הארגונים הבירוקרטים במדינת ישראל שעובדיהם אינם מחוייבים לשום דבר – בטח לא למצויינות, שירות ויעילות – הם את משכורתם יקבלו בכל מקרה ופיטורים אינם אפילו אפשרות עבור מי שמעסיק אותם שכן הם מוגנים בחוזים קיבוציים דרקונים שאיש אינו יכול לבטלם.

אז מה עושים? כמו כולם, פשוט בונים ומתפללים שאיש לא יראה, ואם אפשר לבנות תחת צמחיה שאיש אינו רואה מן האויר – מה טוב. זו היא דרכה של מדינת ישראל, אם לא "תעגל פינות" מלא תשרוד זמן רב – עצוב אבל נכון!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

72 − 65 =