ביטוח לאומי עם ריבית והצמדה – כולל קנסות

מדהים איך הביטוח הלאומי אוסף את כספו מאזרחי המדינה. שלא תטעו לרגע קט אפילו – אני חושב שהביטוח הלאומי הוא אחד הרעיונות המהפכניים החשובים של התקופה האחרונה ותפקידו הוא בין החשובים שהמדינה מספקת לאזרחיה. איש מאיתנו לא היה רוצה להתעורר בוקר אחד לאחר שאיבד את היכולת לעבוד ולפרנס עקב תאונה או כל דבר אחר, ולאבד את כל מה שעבד בשבילו כל חייו. הביטוח הלאומי שומר על אזרחי המדינה מפני מצבים שכאלה ועוד רבים אחרים.

אבל, למה אדם שחייב כספים לביטוח הלאומי, אם ביודעין או מחוסר ידיעה, מקבל בקשה לתשלום חוב רק זמן ארוך לאחר החוב וכך הופך חוב של 49 ש"ח לחודש למשך שנה לחוב של אלפי שקלים בדמות ריביות וקנסות על אי תשלום כאשר החייב כלל אינו מודע לחוב אלא רק לאחר שהחוב ענק. התנהלות זו פוגעת בביטוח הלאומי ובתדמית החיובית שיכולה הייתה להיות לו כמגן האזרחים ובמקום, אנשים פשוט מתעבים כל פיסת נייר המגיעה מן המוסד שאמור להגן עליהם. ישנן כמובן בעיות נוספות אולם את רובן אני מניח שניתן היה לפתור אם היו מפריטים את שירותי הביטוח הלאומי לידיים פרטיות על פי חוקי המדינה.

אחת הבעיות בכל מוסדות המדינה הוא שעובדי מוסדות אלה אינם מפחדים מאיש. עבודתם כמעט אף פעם לא בסכנה ואם כן, אז יש שביתות שמהר מאד משנות את דעתה של הממשלה וברב המקרים גם את דעת הציבור. שיטה זו התאימה אולי ברוסיה של שנות ה-60 אבל כיום כאשר אזרחים ואנשים מצפים לקבל שירות מכל מוסד אפילו מוסד ממשלתי, ישנה בעיה. מצד אחד יש חברות ענק גדולות יותר אפילו מכל מוסות המדינה גם יחד המספקות שירות ברמה גבוה ומוצרים ברמה גבוה להם מתרגל האזרח, ומצד שני, כאשר אמור האזרח לפנות למוסד ממשלתי דוגמת הביטוח הלאומי – הוא או היא נתקלים בקירות ומבואות סתומים בהם בעצם אין עם מי לדבר!

אם אני הייתי מנכ"ל הביטוח הלאומי, על סדר היום שלי – בראש סולם העדיפויות הייתה התדמית הלאומית של המוסד לביטוח לאומי. תדמית חיובית של מוסד שכזה – שכל מטרתו היא בסופו של דבר להגן ולעזור לאזרחי המדינה, יכולה לשפר פלאים את אחוזי הגבייה, אחוזי התביעה, ובכלל כל נגיעה שיש למוסד לביטוח הלאומי עם הציבור. שיפור יכולות האזרח להתנהל באופן מקוון מול הביטוח הלאומי ואפשרויות תשלום נוחות יותר יכולות גם לעזור וגם לשפר את איכות השירות של המוסד לביטוח הלאומי ובכלל כל מוסד ממשלתי.

הבעיה?

לא נראה שלמישהו ממש אכפת, הריביות והקנסות מנפחות את הקופות המספרים נשארים גבוהים וכמובן – אנשים מרמים ומבצעים הונאות הקשורות לביטוח הלאומי אבל נראה שזה רק מחזק את המוסד המכובד. יותר חוקרים – יותר משכורות יותר מהכל – למה? למה לא לתת לאזרחים הרגשה שהמוסד לביטוח הלאומי איתם יד ביד? שוב אחזור ואומר – זו הרי מטרת הביטוח הלאומי! לעזור לאזרחים ולהגן עליהם! למה אזרחי ישראל מרגישים במגננה עם כל מכתב מן הביטוח הלאומי?

אחת הסיבות שאני כותב מאמר זה היא היכרות עם לא מעט אזרחים צעירים שהשתחררו מן הצבא ולא ידעו כי היה עליהם לשלם את המינימום על פי חוק לביטוח הלאומי, ואז שנתיים או שלוש אחרי מגיע להם חוב של כמה אלפי שקלים לשלם שכמובן לאחר ויכוחים ומה שקוראים "להפוך שולחנות" בעגה הישראלית, מופחת החוב ועושים להם טובה בסגנון -"הורדנו לך ל2372.12 ש"ח במקום 9325.23 ש"ח. כמה זה נשמע רציני? אם מישהו היה חייב לי סכום כזה גדול והיה מבקש שאתחשב הייתי מפחית אולי 10% אבל עצם ההפחתות ההזויות הללו מחשיד מלכתחילה ואיש אינו יוצא מרוצה מבניין של המוסד לביטוח הלאומי.

אני מבין את הבעיה הקשה של הגבייה וההונאות שאזרחים לא הגונים מבצעים, אבל אולי הבעיה איננה האזרחים? מעט חומר למחשבה….

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

+ 74 = 80