ללכת לבית קפה או לעבוד בבית קפה?

חשבתם פעם מה קורה עם בתי הקפה בארץ בתקופה האחרונה? עשו לנו שיעור ואנחנו ללא שאלות למדנו וקיבלנו.

לא יודע מה קורה אתכם, אבל כשאני יוצא לבלות – ובית קפה בהחלט נחשב בילוי בלקסיקון שלי, אני מצפה לקבל את מלוא התמורה עבור הכסף שלי. אני לא ממש מבין אנשים שהולכים לבית קפה, ניגשים לדלפק, מזמינים קפה או כל דבר אחר, מקבלים אותו ומגישים אותו לעצמם. מה הרעיון? אם אני רוצה להגיש לעצמי קפה, אעשה זאת בבית מבלי לשלם 14 ש"ח לכוס קפה ואותה כוס קפה תעלה לי כמה עשרות אגורות. על מה אני משלם בדיוק בבית קפה שכזה? על הקפה? על שכירות המקום?

הייתי מצפה, לפחות, שאם אין מלצרים ואני צריך לבצע את עבודת המלצרות, שהמחירים יהיו נמוכים יותר מבית קפה בו ניתן שירות מלא (בדומה לתדלוק בתחנות דלק בהן ישנו מסלול שירות עצמי ומסלול שירות מלא) אבל לא, המחירים ברב המקרים גבוהים יותר, האם הפכנו לחברה שכל מה שמעניין אותה זה מותגים ושמות? האם שתיית קפה בבית קפה כזה "שווה" יותר מאשר הזמנת אותה כוס קפה בבית קפה אחר?

התשובה ידידי היא כן. באופן מוחלט אפילו, אנשים פשוט הולכים לרשתות בתי הקפה כדי להראות ולא ממש לשתות קפה, יתרה מכך, לא משנה מה יגישו לכם שם, תמיד זה יראה טעים יותר, איכותי יותר וטוב יותר למרות שההפך הוא הנכון.

לא מזמן קבעתי פגישת עסקים במתחם בפתח תקווה, האדם אתו נפגשתי ביקש שנשב בבית קפה שהוא חלק מרשת בתי קפה בארץ, כשנכנסנו התור היה באורך הגלות ואנשים מילאו את המקום כאילו זה המקום היחיד שנותר בו קפה בארץ. צמוד לאותו בית קפה הייתה מאפייה\בית קפה קטן וחביב שישבו בו אולי שני אנשים, ביקשתי שנשב שם והאדם אתו נפגשתי עיקם את פניו בחוסר רצון. בכל זאת התעקשתי וישבנו שם ואני רוצה לומר לכם – אין בכלל מה להשוות. היחס, וגם הקפה היו טובים הרבה יותר מאשר מה שציפיתי.

אבל זה כאילו שחקקו לנו בראש – קפה טוב שותים בבית קפה X.

אולי אם נהיה צרכנים מעט יותר חכמים נקבל תמורה טובה יותר לכספנו ואולי אנחנו צריכים שיראו אותנו במקום כזה או אחר אבל אני בשלי – אם אני יוצא למסעדה (או בית קפה) אני מצפה לשירות מלא ולא לשרת את עצמי!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

13 + = 14