מוזיקה? לא במדינת ישראל!

מה קורה במדינה שלנו? האם חברי הכנסת שלנו איבדו קשר עם הציבור? האם הפכנו לחברה מפורקת וייקית כל כך עד שאנחנו מחוקקים חוקים מתי מותר לדבר ובאיזו עצמה מותר לצעוק?

אין לי מילים לתאר את הרגשתי כאשר קראתי את תקנות המשרד לאיכות הסביבה נגד רעש סביבתי, פשוט לא יאומן עד כמה מדינת ישראל הופכת אט אט למדינה בה זכויות הפרט מצומצמות ונשללות עד תום.

אז הנה לכם תמצית עיקרי הדברים שגרמו לי לכתוב מאמר זה:

 1. על פי התקנות החדשות, ואני מצטט: “לא ישיר אדם ולא יצעק, באזור מגורים בין השעות….”.

  לא ישיר?!?!?!? לדבר מותר? ואם כן האם מותר לדבר בעצמה נורמלית או שצריך ללחוש? ובכלל איך ניתן לקבוע מתי זה מפריע ולמי? הרי מצחיק רק לקרוא את התקנה הזו, תארו לכם שופט בבית משפט דן בנושא:
  התובע:”כבוד השופט הנתבע דיבר עם בנו בחצר ביתם בשעה 14:02 בעצמה של 12.3 דציבלים מה שגרם לי להתעורר וכל היום נהרס ליקמתי עם מיגרנה ולא יכולתי לראות רוקדים עם כוכבים….”.

 2. "לא יפעיל אדם ולא ירשה לאחר להפעיל כלי נגינה, מקלט רדיו או טלוויזיה, באזור מגורים באופן העלול לגרום לרעש …” המממאני חייב להבין קצת יותר טוב, מה מותר להפעיל? את הבלנדר במטבח מותר? אם הכלב שלי נובח על חתול שעבר – אני חשוף לתביעת השכנים? אני למשל מנגן בגיטרה – אז אסור לי לשבת בחצר ביתי עם הגיטרה הקלסית שלי ונגן להנאתי? האם אהיה חשוב לתביעה או קנס על שמיעת מוזיקה או נגינה? – כנראה פספסתי את השיעור באזרחות בו הסבירו כי שמיעת מוזיקה היא פשע ויצירת מוזיקה היא עבירה קשה במדינת היהודים.

 3. נמאס לי לצטט מהתקנות ההזויות, אז אכתוב במילותיי שלי. בתקנות החשדות אסור יהיה לבעלי רכבים להתקין אזעקה ברכב. ומה עם אזעקות בתים שעושות הרבה יותר רעש? או אזעקות עסקים? ואם כבר מדברים מה עם פעמוני אופניים? הרי זה מגוחך לגמרי

 4. מפוחי עלים – אויבי איכות הסביבה! – אסור להשתמש כלל במפוחי עלים? אז למה אישרתם את יבואם למדינת ישראל? מה יעשו כל בעלי הבתים שכבר רכשו מפוחי עלים? אני מקווה שמר ארדן מתכנן תכנית פיצוי לאותם בעלי מפוחי עלים שמן הסתן יתבעו פיצוי על האיסור החדש!

מיותר לדעתי להוסיף לרשימת האיסורים והגזרות החדשות הכתובים בתקנות איכות הסביבה המדוברות, אבל הנה מספר רעיונות למי שממש, אבל ממש סובל מרעש השכנים:

 1. אם רעש כל כך מפריע לכם, למה שלא תחפשו מקום שקט לגור בו? מקום בוגרים אנשים – חיים סביר להניח שיהיה רועש יותר מאשר בית בכפר, אז הנה פתרון במקום להציק והטריד את הסביבה בגלל הרעש שגורמים כמעט כולם, פשוט חפשו לכם מקום שקט לגור בו – אולי אז תבקשו תקנות חדשות האוסרות ציוצי ציפורים המפריעות את מנוחת הצהריים שלכם.

 2. לחלופין – במקום שכל הסובבים אתכם ימגנו את ביתם אקוסטית – מגנו אתם את שלכם! כך תוכלו להימנע מן "המטרד" שבלשמוע את חיי היום יום של אזרחי המדינה.

 3. אטמי אזניים! פתרון יעיל ומהיא וכמובן זול לכל בעיית רעש.

אם נשים רגע בצד את הציניות, הרי התקנות החדשות של המשרד לאיכות הסביבה פשוט מגוחכות, מה הלאה? הרי כדי לאכוף את אותן תקנות יצטרך כל אזרח במדינת ישראל להסתובב עם מד דציבלים ושעון מדויק להפליא כדי לדעת האם מותר להרעיש וכמה, מה גם שישנם רעשים שהם חלק מחיינו ונסיון למגרם כמוהו כמו להכריז מלחה על היתושים בישראל שעוקצים ומהווים מטרד בלתי פוסק לאזרחים. אז למה שלא נתמקד בבעיות החשובות באמת.

לאנשי איכות הסביבה אומר בפשטות – אם באמת אתם רוצים לחולל שינוי ומהפכה בנושא איכות הסביבה למה שלא תנסו לקבוע תקנות נגד זיהום הסביבה על ידי מפעלים ועסקים? או רכבים הפולטים גזים רעילים לאויר אותו אנו נושמים, למה שלא תפעלו להורדת המיסוי כלל על רכבים היברידיים (רכבים הממונעים גם בכוח חשמלי) כך שכל אזרח יוכל לרכוש אחד מבלי למכור את ביתו.

והנה רעיון נוסף – אחד המזהמים הגדולים במדינה הן תחנות הכוח של חברת החשמל, למה שלא תציע המדינה תכנית השתתפות בהוצאות או ביטול המע"מ והמיסוי על ייצור חשמל סולארי על ידי בעלי בתים? כל גג במדינת ישראל יכול ליצר חשמל אבל כנראה שיותר קל להלחם ברעש מאשר בחברת החשמל וברשויות האחרות בישראל.

לכם אזרחי המדינה האוהבים מוזיקה אומר רק זאת חישבו על מדינה בה לא תוכלו לראות חדשות ללא אוזניות, או לערוך מסיבת יום הולדת בביתכם בלי מוזיקה או אפילו אורחים, מערכת החוקים והתקנות החדשות אינן מציבות גבולות סבירים ואולי אפילו בעתיד נראה תקנות המונעות התקהלות של יותר משני אנשים ברחוב ששיחתם עלולה להפריע לשכנים.

ואם אתם סובלים מגזים – מגנו את חדר בית השימוש לכם אקוסטית – אחרת עוד תחטפו קנס!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

39 − = 34