אח טבריה טבריה….

מי שצפה בחדשות אתמול ראה בטח את הכתבה על העיר טבריה שהפכה לאחרונה מעיר תיירות (מצליחה או לא זה עניין של נקודת מבט) לעיר חרדית כושלת בה עסקים נסגרים וערך הנדל"ן נמצא בשפל של כל הזמנים.

אין לי כל דבר ועניין נגד חרדים או דת בכלל, אבל כאשר זה מגיע למצב בו מתבצעת השתלטות על עיר שלמה זה כבר משהו אחר.

בעוונותיי אני טברייני, ואני יכול לספר לכם על טבריה של "לפני המהפכה" מעולם טבריה לא הייתה עיר תוססת וחיה כמו למשל אילת או נתניה, אבל בחודשי הקיץ היו בטבריה תיירים ולא מעט. זרימה עונתית זו של תיירים סיפקה לעיר את מעט החמצן הכלכלי שהייתה צריכה על מנת להמשיך ולשרוד שנה נוספת כאשר בחודשי החורף כמעט ואין בעיר אנשים פרט לתושבי העיר.

עם "השתלטות החרדים על העיר נסגרו רחובות שלמים לנסיעה בשבת (רחוב ד' למשל) וכל בעלי העסקים שרצו להמשיך לעבוד תחילה החלו סוגרים את דלתותיהם בשבת והיום ניתן לראות כמעט על כל בית עסק שלט המכריז על כשרותו של המקום (לא סתם כשר כי אם "כשר בהשגחת …”).

הבעיה המרכזית של העיר הייתה בעבר מחירי הנדל"ן הנמוכים שאפשרו לכל אדם שרצה (ורובם לא רצו למעט החרדים) לרכוש לו דירה או בית בעיר ולהפוך להיות תושב במחירים מצחיקים ממש. שכונות שלימות התחרדו תוך כמה חודשים ואם תעברו בעיר תוכלו לראות כיסויי ראש ולבושי שחורים בכל פינה שתסתכלו. מובן כי השפעת התופעה הפכה להרסנית ביותר בקרב צעירי העיר שהחלו עוזבים את העיר לאזור הערים הגדולות במטרה למצוא לעצמם מקור פרנסה הגון. אלו שלא עזבו, חזרו בתשובה או יחזרו בתשובה (If you cant beat them join them) וכך הפכה אחת מערי התיירות הבודדות בישראל שהיה לה פוטנציאל אדיר להכניס כסף למדינת ישראל ולהתפתח לבני ברק הצפונית.

כיום, לצערי, המצב בלתי הפיך ולא ניתן לעשות הרבה. הקהילה החרדית בטבריה כבר עולה במספרה על הקהילה החילונית ושום דבר שתעשה המדינה או העירייה לא ישנה כבר לאלו שעוד גרים שם. אבל מה שבטוח הוא שיום אחד מדינת ישראל, או לפחות משרד התיירות – יכו על חטא ויבינו איך אבדה לה עיר שיכלה להיות בירת הצפון ומקור הכנסה ותיירות חוץ ופנים אדיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

2 + 6 =