פחד ותיעוב בארץ ישראל חלק א'

מי אמר שיש לנו ארץ נהדרת? אולי אותו אחד צריך לבוא ולתת את הדין במקום שאנחנו האזרחים נסבול בשקט ונסנן בין שפתותינו כמה רע וכמה לא צודקים הם הדברים.

אז שפתי נפתחו ומילים זורמות היישר, הא לכם מספר נושאים כאובים המדגישים את הצביעות, הפחד והתיעוב , הקיימים אצל כל אחד ואחת מאיתנו כמעט, לממשל הקיים:

  1. כל מעשן במדינה יודע ואלו הלא מעשנים יודעים טוב יותר ומכירים את החוק האוסר על עישון במקומות ציבוריים. משפטים כמו "זה לא בריא" , “ זה מזיק לסובבים" כבר נשמעו במחוזותינו ואני כמעשן – מסכים (הפלא ופלא). אבל הנה לכם שאלה: אם זה כל כך לא בריא ומזיק לסובבים ולמעשנים עצמם, מדוע מוכרים סיגריות בכל פינת רחוב? כלום מדינת ישראל אינה דואגת לאזרחיה? ואם כבר בדאגה לאזרחים עסקינן, איך תעשייה שלמה יכולה לגרום להתמכרות של אוכלוסיה שלימה ועוד להעלות מחירים בצורה כל כך מופרזת?
    הייתי מצפה ממדינת ישראל ומנהיגיה שייקחו אחריות ואומץ – לא רק נגד האזרחים המעשנים שכבר התמכרו ולא ממש יכולים לעשות הרבה בנידון אלא במקום לכבות שריפה – אולי ניגש לשורש הבעיה ונאסור ייבוא ומכירה של מוצרי טבק בישראל? כך באמת תדאגו לנו האזרחים (כפי שאתם טוענים שאתם עושים).

  2. איכות הסביבה היא עניין רגיש בשנים האחרונות, עם כל עניין האוזון וההתחממות הגלובלית אנשים הופכים מודעים יותר ויותר למחזור ושימוש במוצרים ידידותיים לסביבה. כך גם החוק האוסר על השלכת פסולת אפילו של אדם בודד ברחוב ושוב – טוב שחוק כזה קיים. אבל מה קורה עם המזהמים האמתיים? אלה שבשעה מזהמים את הסביבה כמו כל אזרחי מדינת ישראל בשנה שלמה? שפכים מוזרמים למקורות מים, ארובות פולטות עשן שמים איזה מסנן בקצה וזה "עובר" בדיקה של המשרד לאיכות הסביבה. למה לא לפתח תשתיות לא מזהמות? כך למשל הייתי מצפה ממשלה שאיכות הסביבה היא נר לרגליה להפחית לחלוטין את המס והאגרה על רכבים היברידיים ורכבים חשמליים, תעודדו את האזרחים לרכוש רכבים כאלה וכולם מרוויחים. אבל מה פתאום שאזרחי המדינה ירוויחו? כשמדובר בגביית מסים הכל נעלם ונשכח, איכות הסביבה הפוכת לאיכות חיים של פקידי ממשלה וכף המאזניים מוטה מידית לכיוון הלא נכון. כך למשל חברת החשמל הייתה צריכה לזהם הרבה פחות אם היו יותר יצרנים של חשמל סולרי בארץ ברוכת השמש שלנו, אבל במקום לעודד חברות שתרכושנה שדות סולריים ותספקנה חשמל לתושבי המדינה (וכל אחד ואחת מאיתנו יכולים) מגיעים מע"מ, מס הכנסה וכל שאר החבריא והופכים את עסק החשמל הסולרי ללא כדאי כלל (לפחות לא בטווח הקצר).

  3. אחד הדברים המציקים לי מאד באופן אישי הוא עניין אישורי הבנייה. ישנו סיפור על תושב פרדס חנה שקיבל קנס על מבנה שהוסיף בחצרו ונצפה על ידי צילומי האוויר של הרשויות, אותו מבנה התברר כמלונה של כלב וכל העניין הפך לבדיחה אחת גדולה, מאידך, כשפקחים רצו לבצע בדיקות באום אל פאחם שכבר משתרעת כמו הרבה כפרים ערביים אחרים על שטחים עצומים, איימו תושבי העיר להפגין באלימות. ככה זה במדינת ישראל, הרשויות לוקחות מאלו שאפשר לקחת מהם לא מאלו שצריך לקחת מהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

− 2 = 2