תובעים או טובעים?

כל פעם אני מזועזע מחדש כשאני שומע על תביעות של אנשים בכל מני תחומים, כלום הפכנו לחברה המתנהלת בבתי המשפט? אין מקום לדין ודברים בין אנשים? כל פיפס קטן דורש שופט?

תביעות בבתי משפט כיום מוגשות על כל שטות אפשרית. אולי מדינת ישראל אשמה ואולי אנחנו האזרחים שלא פעם קוסמת לנו האפשרות "להוציא" כסף מאדם כזה או אחר או חברה כזו או אחרת והסכומים בהחלט יפים, אבל על דבר אחד לא חושבים התובעים, שהקלות הבלתי נסבלת של הגשת תביעה משפטית ולא משנה אם מדובר בתאונת דרכים שרק שרטה לכם את הרכב או רשלנות רפואית שגרמה לכם להתעטש שבוע – אתם יכולים להיות בצד השני של התביעה ולעמוד מול השופט ולנסות להציל את עורכם.

לדעתי, פתרון פשוט חייב להימצא בסוגיה זו – אם למשל תובע היה חייב לשלם את סכום התביעה במידה והוא מפסיד במשפט – היינו רואים הרבה פחות תביעות. הכוונה היא למשל, אם אדם מחליט שנגרם לו נזק עקב תאונת דרכים והוא תובע את הצד השני על פגיעה ברכבו בסכום של 50,000 ש"ח, אם הוא צודק ומנצח במשפט, הוא זוכה ב-50,000 ש"ח, אבל אם הוא מפסיד במשפט, יהיה עליו לשלם לנתבע ללא כל ויכוח את אותו הסכום בדיוק ולא את הוצאות המשפט שיכולות לעמוד על סכום מצחיק של 500 ש"ח (במקרה הטוב!!!)

מה שקורה היום הוא שאדם חושב בהגיון, האם שווה לו לשלם אגרה של כמה מאות שקלים ולתבוע סכום של 50,000 ש"ח ואולי לזכות וההגיון אומר – ששוה לו לתבוע – מה יש לו להפסיד?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

+ 4 = 9