הסיגריות גורמות ל…לא מעניין!

בעוונותיי – אני אדם מעשן. מי יודע טוב יותר מאדם מעשן מה הם נזקי הסיגריות? הרי אנו חווים אותם מדי יום ביומו: ירידה בכושר הגופני, הפחתת חושי הטעם והריח, ריח רע וכולי.

ידוע לכולם שלעשן זה לא בריא, וישנם חוקים על גבי חוקים המגבילים מעשנים מכל הכיוונים ולומר לכם את האמת, זה די נמאס.

לא רבים נותנים את הדעת לפשר החוקים והגזרות הנופלות על קהל המעשנים המסכן (כן – מסכן) ואולי כדאי שמישהו יקום ויעשה מעשה, אני מקווה שנתחיל כאן, מעלי דפי האינטרנט ואולי תתחיל לה תגובת שרשרת שתניע שבסופו של תהליך תגרום לשינוי.

כפי שהסברתי, אינני חושב שעישון סיגריות הוא פעולה בריאה או נעימה לסובבים, ואכן אינני מעשן במקומות אסורים על פי חוק אבל בואו נחשוב רגע, אם סיגריות כל כך רעות לבריאותם של אזרחי המדינה, מדוע עדיין מוכרים אותם בחנויות? מדוע ישנה תעשייה שלמה סביב קהל המעשנים המסכן שתמיד חייב לקבל את רוע הגזרה או הגזרות במקרה הזה מבלי להיות מסוגלים להגיב כי כל מילה שתצא מפיו של אדם מעשן מיד תקבל קונוטציה שלילית, ממש כמו שפושע מנסה להגן על עצמו כך גם כל מעשן מרגיש צורך בלתי מוסבר ולא צודק להגן על עצמו.

על התמכרותם של המעשנים אחראית המדינה, ממש כשם שלא מתירים מכירה של חשיש או מריחואנה כך גם יכולה ממשלת ישראל לגמור עם סיפור הסיגריות אחת ולתמיד, פשוט לאסור מכירת סיגריות בחנויות. אולי בתחילה תהיה סערה ציבורית אבל אחרי זמן מה היא תשקוט ואפילו תעלם לה, ולא נראה יותר מעשנים בישראל.

אבל מישהו כנראה מרוויח המון כסף מקהל המעשנים.

אם נשים לב לפרטים, כאשר ישנה עלייה במיסים בדרך כלל שני דברים נפגעים ראשונים, מחירי בדלק ומחירי הסיגריות, לא כי יש קשר ביניהם, אלא כי בשני מוצרים אלו, הציבור אינו יכול לבחור להשתמש פחות או לא להשתמש כלל.

אתם מתארים לכם שיעלו את מחירי הלחם? החלב? או כל מוצר בסיסי אחר? הרי ראינו מה קרה כשמחירי הקמח עלו בכמה אגורות, המדינה כולה געשה ורעשה , העלו טענות פוליטיות נגד אנשי ממשל והתקשורת עשתה מזה חגיגה.

אבל מחירי הסיגריות ? “מגיע להם שיעלו להם את המחיר של הסיגריות – שלא יעשנו!”

אז בואו נשים דברים במקום לרגע, מי שמעשן , ומדור בדרך כלל על ציבור לא עשיר במיוחד יעשן גם אם קופסת סיגריות תעלה 30 ש"ח (ואנחנו בדרך) ולא משנה כמה קופסאות הוא מעשן, הפגיעה הכלכלית תהיה גרועה מזו של עליית מחירי הלחם או החלב או כל מוצר אחר, אבלאף אחד לא יתלונן!, כולם ישלמו את המחיר החדש ואיש לא יגיב.

בדיוק אותו העניין קורה עם מחירי הדלק ועוד מספר מוצרים בסיסיים, אבל תחום הסיגריות הפך זה מכבר לתחום שהגיע כאילו ישירות מן המערב הפרוע כשמדובר בעליות מחירים, מחירי הסיגריות בעשור האחרון יותר מהכפילו את עצמם והסובלים הם כל אזרחי המדינה.

שוב, אם נחשוב לרגע, אם אני אדם מעשן ועד כה התחביב המגונה עלה לי 800 ש"ח בחודש וכעת , בגלל עליית מחירי הסיגריות אצטרך לשלם 1600 ש"ח לחודש, יהיו לי 800 ש"ח פחות לשלם בחנות המכולת, במוסך,בחנות מוצרי החשמל,במסעדה או בכל עסק אחר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

− 1 = 6