העוקץ הקנדי

כרגע היה לי ויכוח סוער עם בת משפחה הגרה בקנדה והגיעה לביקור בארץ.

היא דיברה על כך שהישראלים בחו"ל "עושים בושות" ומתנהגים באופן לא מתאים לקנדים ולאמריקאים בכלל. את הטענה הזו היא ביססה על סיפור של ישראלי אחד שהגיע לקנדה וניגש לשכונה של ישראלים עבר בית בית וביקש מכולם להיות האדם המפנה להם את השלג מן החצר לאורך החורף הקנדי הקשה. עוד הוא טען שהוא חייל משוחרר ומנסה להסתדר בקנדה ו"שיחק להם על המצפון הישראלי הפטריוטי שלהם" לפי דבריה.

את החוזה הוא חתם עם כל השכונה לשנה מראש וכשהגיע הרגע לפנות את השלג הוא נעלם עם הכסף.

מובן שלבת משפחתי שגרה שם כבר שנים רבות העניין נראה חסר תקדים ומביך במיוחד, ואותו ישראלי ללא ספק עבריין גם בעיני, אבל אני לעומת זאת טענתי שהוא עשה "תרגיל עוקץ" נחמד ויפה והיא התרעמה עלי שאני מדבר בזכותו בכלל.

אני חושב שזו חכמת החיים הישראלית שגרמה לי "להעריך" את מעשיו של הצעיר ואולי אפילו טיפשותם של הקנדים ששילמו מראש לשנה (אני מניח שבמזומן אחרת – צ'קים וחיובי אשראי ניתן לבטל) ואמרתי שישראלי אמתי לא היה נופל בפח הזה והיה משלם בכל חודש לאחר ביצוע העבודה – קראתי לזה חכמת רחוב.

הרי כל ילד בישראל יודע שמשלמים את מלוא הכסף רק לאחר ביצוע העבודה, זה שבקנדה רב האנשים לא מרמים ומתחמנים זה לא אומר שזה לא קיים. ישראלי לא היה נופל בפח הזה באף מקום בעולם, אבל כאשר אתה חי זמן רב בין אנשים נאיבים, הנאיביות זולגת ואתה עצמך הופך נאיבי משהו.

אינני תומך במעשיו של הצעיר. יתרה מזאת, לדעתי הוא עבריין שכן הוא חתם חוזה ולא עמד בו, אבל הרעיון – תודו – חכם מאד!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

54 − = 53