משכנתאות או לא להיות

כל אחד מאיתנו מכיר את המשכנתה, חלקנו טוב יותר וחלקנו טוב פחות, אבל בסופו של עניין, המשכנתה מגיעה לרובנו ואם יום אחד תרצו לרכוש לעצמכם ולמשפחתכם בית שתוכלו לקרוא לו "שלכם" תצטרכו להשתמש בכלי הפיננסי הנודע לשמצה וממש כמו רובנו – תהיו משועבדים לו …ולבנק.

אז מה יש לי נגד משכנתה?

לא הרבה, מחירי הבתים מאמירים, הבנקים חוגגים ורב אלו שלוקחים משכנתה אינם מבינים מה קורה בכלל – הם רק באים לחתום על הטפסים בבנק, אם תחשבו על כך, לרכוש בית זה בעצם לשלם משכורת לבנק למשך 30 שנה. שלא תבינו לא נכון, אני לא בא לומר שלקנות בית או לקחת משכנתה זו טעות, בית הוא כורח, וממש כשם שאדם שצריך להרכיב משקפיים רוכש משקפיים טובים – כך גם רכישת בית היא קנייה בה לא ממש חוסכים (ויש לא מעט הוצאות). אבל בסופו של תהליך, בגלל המחירים העצומים, ובגלל שאין לרב האנשים יכולת לרכוש בתים, הייתי מצפה ממדינה כמו ישראל לדאוג מעט יותר לאזרחי ואולי, להורות לבנקים להקל עם עומס הריביות לכל משלמי המשכנתה.

מי מרוויח?

משכנתה היא רווח לכולם ברמה עקרונית. גם רוכש הדירה נהנה כי בטח לא היה מצליח להשיג סכום לרכישת בית, והבנק נותן לו את מלו הסכום (כמעט) לרכוש בית למשפחתו, וגם הבנק נהנה מריבית או בעצם – שותפות ברווחים של כל אחד מאזרחי מדינת ישראל שלוקח משכנתה, אבל פה בדיוק הביעה, כמה רווחים? למה כל כך גבוה? ולה מדינת ישראל אינה מכירה במשכנתה כהוצאה מוכרת לכל דבר?

רשויות המס

רשויות המס מכירות בביגוד כהוצאה מוכרת לצורכי מס שכן אדם חייב להתלבש, באוכל כי הרי אדם חייב לאכול, בנסיעות כהוצאה מוכרת כי צריך להגיע לעבודה בכל יום, אבל מה עם מקום לישון ? מדוע משכנתה אינה הוצאה מוכרת במלואה? הרי קורת גג כדי לישון טוב צריך לא? עובד אינו יכול לישון בספסל בפארק ולהגיע לעבודה יום לאחר מכן, אם כן למה משכנתה איננה הוצאה מוכרת? כנראה שיש הרבה פיות להאכיל במשרדי הממשלה והם לא מוכנים לוותר על חופשת הסקי  בשוויץ, אז אזרחי מדינת ישראל יתפתלו עוד קצת, אז עוד כמה עסקים יפשטו  ירגל, אז עוד כמה ילדים ירעבו, לא נורה – העיקר שיקנו ציוד סקי טוב.

אותי זה ממש מרתיח, אבל כישראלים אנחנו לא ממש מודאגים, הרי כל ישראל אחים לא? כל ישראל ערבים זה לזה לא? אז יהיה בסדר ונגיד תודה על מה שיש וכל הקלישאות המטומטמות שאנחנו ממציאים כדי לעמוד מנגד ולא לעשות מאומה. אני חושב שיש לזה בסיס של פחדנות כי הרי הפחד של כל ישראלי הוא שהרשויות לא יטפלו אליו ויציקו לו, אז למה שידבר? עדיף לשלם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

48 − = 47