בעלי מקצוע

בתקופה האחרונה משיחות עם מכרים וחברים אני מתוודע למקרים מרגיזים מאד של בעלי מקצוע המבטיחים דבר אחד ובפועל – מספקים – אם בכלל דבר אחר.

מקרה אחד הוא בעל מקצוע באיזור נתניה שאמון היה על שיפוץ חדר אמבטיה בדירה כאשר השיפוץ כולו אמור היה לארוך כשבוע ימים וכלל בין השאר: החלפת צנרת, ריצוף מחדש, צביעה וכיוב'. שלושה וחצי חודשים לאחר מכן – בשעה טובה, הסתיימה מלאכת שיפוץ המקלחת כאשר בזמן הזה בעלי הדירה חיו בתנאים לא תנאים וכאשר יצרו קשר עם בעל המקצוע (כשהצליחו לפחות…) קיבלו תירוצים וסיבות ללא הרף.

מקרים כדוגמת המקרה שמתואר לעיל קיימים כמעט בכל קשת המקצועות ורבים מאיתנו נאלצים לסבול את רמת השירות הנמוכה אם בכלל שאנו מקבלים מבעלי מקצוע.

חשמלאים, אינסטלטורים, טכנאי מזגנים, טכנאי מכונות כביסה ועוד רשימה לא קצרה של בעלי מקצוע הם בעלי מקצוע הדרושים בכל משק בית, לא אחת אנו עומדים חסרי אונים אל מול מכונת הכביסה או המקרר שהפסיקו לעבוד ביום אחד ומשבשים לגמרי את אורח החיים שלנו.

הבעיה המרכזית היא חוסר פיקוח על בעלי מקצוע שכאלה, ראשית, אם אתם צריכים את שירותיו של בעל מקצוע כזה או אחר, דאגו לחתום חוזה מפורט עם בעל המקצוע על מנת לקבל את כל המידע בתחילת העבודה חתום על ידי בעל המקצוע. חוזה שכזה לא רק יקנה לכם זכות לתבוע את שלכם בתום תקופת העבודה (לא משנה אם מדובר בתיקון, שיפוץ, שדרוג או כל עבודה אחרת) וכמובן ירתיע את בעל המקצוע מספיק על מנת שיעמוד בהתחייבותו.

שנית, וזה חשוב לא פחות, לא לשלם אגורה בתחילת העבודה! בעלי מקצוע משופשפים כבר במשא ומתן עם לקוחות ותירוצים כמו עלות חומר או ימי עבודה של פועלים לא צריכים לעניינן אתכם, אתם משלמים על עבודה שבוצעה – לא על הבטחה. ניתן כמובן להתפשר ולשלם נאמר 5% מן הסכום הכולל של עלות העבודה בתחילה על מנת להראות נכונות ולאחר מכן את השאר בסיום העבודה (או חלק נוסף עם התקדמות העבודה), הרעיון הוא שתמיד תהיו אתם חייבים לבעל המקצוע כסף ולא הוא לכם – עבודה.

הדבר השלישי והחשוב מכל – ביחרו היטב את בעל המקצוע. מנסיון, בעלי מקצוע מוכרים לכם או מוכרים לבני משפחה שלכם או חברים נוטים פחות להזניח או לזלזל בעבודה שהם מבצעים מסיבות שונות. בקשו ממליצים, שאלו את הממליצים על אופי העבודה, רמת הגימור, שאלו ספציפית "האם היו בעיות?” ורישמו לפניכם את תשובת הממליצים, לאחר מכן התעמתו עם בעל המקצוע לקבלת הסבר ולא משנה אם מדובר בחלפת ריצוף או בניית מרפסת שמש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

42 + = 47