מחשבון או חישובית?

מחשבונים כיום הם דרך נוחה לביצוע פעולות מסובכות הדורשות מן האדם חשיבה רבה במקרים מסוימים ומבצעים פעולות שהיו לוקחות לנו זמן רב יחסית בשניות.

הויכוח האם השימוש במחשבון הוא חיובי אם לאו הוא ויכוח קשה המתחולל בין כתלי מוסדות הלימוד ואלו האחראים על תחום המתמטיקה בכל מדינה ומדינה, הטענה של המתנגדים היא כמובן ששימוש במחשבון מנוון את תהליך החשיבה ויגיע יום בו תלמידים או אנשים בוגרים לא ידעו לבצע פעולות בסיסיות במתמטיקה ללא מחשבונים, הטענה היא שמח האדם דומה מאד לשריר שצריך לאמנו ולתרגלו, חוסר תרגול כמו בכל שריר, גורם לניוון ועם הזמן עלולות תורות שלמות לאבד לטובת מכשירים אלקטרוניים המבצעים את אותן הפעולות בדיוק ללא צורך בהכרת נוסחאות, זמן לחישוב דפים או כל דבר אחר.

מאידך עומדים התומכים במחשבונים כדרך לגיטימית וטובה לבצע חישובים ופעולות עיבוד (בעיקר של מספרים) מסובכות וטוענים כי ללא שימוש בטכנולוגיה לפיתוח טכנולוגיה נוספת תאוצת הקדמה והתאוצה הטכנולוגית בכלל תאט עד מאד. הצד שלישי במשוואה הוא כמובן הצד שטוען כי שימוש במחשבונים מאפשר לאדם לפנות "זמן עיבוד" ולחשוב על פיתוחים חדשים וטובים יותר מאלו הקיימים כיום וכי אפשר וצריך להשתמש בכח עיבוד דיגיטלי בכל מקום שאפשר וניתן.

אני  זוכר את הימים בהם כאשר היינו אומרים מחשבון היינו מתכוונים לאותה חישובית שרכשנו בחנות מכשירי כתיבה אותו מחשבון של קסיו (או חברות אחרות) שהיינו ניגשים איתו למבחנים בבגרות, זה שהיינו כותבים עליו "שליפים" זה שהיה מציל אותנו בחישובי משוואה ריבועית, אבל שמחשבון הזה כמעט ונעלם, בעידן בו כמעט בכל טלפון סלולרי קיים מחשבון ואם לא, ניתן הרי בנקל להתקין אחד עם כל הפונקציות הדרושות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

43 − = 40