ציבור צרכנים אדיש

המחירים עולים, מסים חדשים נוספים, המשכורות נשחקו והשירות שאנחנו מקבלים ממשרדים ציבוריים גרוע ומה אנחנו עושים?

התשובה היא לא הרבה.

ברחבי העולם צרכנים מנצלים את כוחם כקולקטיב ומשפיעים תוך ביצוע מעשים פשוטים כגון מחאות שונות, הפגנות ושימוש באנשי ציבור כאלה או אחרים (שלמען האמת זהו תפקידם האמתי) אבל אצלנו לא. אם מודיעים שמחיר הדלק עולה מחר הצרכן הישראלי  רץ לתחנות הדלק היום בלילה למלא את מיכל הדלק של רכבו לפני עליית המחירים. אנחנו כל הזמן עסוקים בביצוע פעולות ומעשים שתורמים לנו ישירות ובאופן מיידי ואיננו לוקחים בחשבון כי פעולות שכאלה, לטווח הרחוק אינן יעילות כלל. נכון הרווחתם כמה עשרות שקלים באותו מיכל דלק שמיליתם בלילה שלפני אבל מעתה תשלמו הרבה יותר עבור דלק.

אז מה עושים?

מתארגנים, ממש כמו ציבורי צרכנים בעולם המערבי.

חשוב להבין, הדבר החשוב ביותר לחברות ותאגידים הוא מכירות. אם חברות הדלק למשל תמכורנה 20% פחות דלק במהלך שבוע אחד בשנה הדבר יביא לשינוי משמעותי במחירי הדלק, אף חברת דלק ובטח לא הקטנות שבהן לא יכולה לעמוד בירידה של 20% במכירות לאורך זמן.

עין תחת עין ושן תחת שן, פוגעים לנו בכיס על ידי העלאת מחירים? אנחנו נפגע להם בכיס על ידי הורדת נפחי מכירות. זהו כוחם הגדול ביותר של הצרכנים. אם למשל חברה מסויימת מעלה מחירו של מוצר התארגנות צרכנים לקניית מוצרי החברה המתחרה – אפילו אם הם עדיפים פחות תגרום לירידה תלולה של המחיר בזמן קצר.

הבעיה

החברות בישראל מודעות ל"פילוג הצרכנים" בישראל, הם מודעים לחוסר התיאום ולכך שהציבור הישראלי דואג לרווח אישי לפני שהוא חושב על רווח החברה כולה, אנחנו מאוחדים בדברים רבים אולם כשמדובר בצרכנות, הצרכן הישראלי הוא הפתי הגדול ביותר.

אולי אם נתארגן ונתאחד ונפעל יחד נוכל באמת לשנות את המציאות בה הצרכן הישראלי נמצא כיום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

− 2 = 1