צ'קים מבוטלים

במדינתנו הקטנטונת יעקלו לך את חשבון הבנק על חוב של דוח חניה מלפני 15 שנים, יעקלו לך את הרכב על חוב של 50 ש"ח למס הכנסה, ויקנסו אותך במאות שקלים על כל יום איחור בתשלום למע"מ, אבל מה קורה אם אתה הצד הנפגע? מה קורה אם מישהו ביטל לך צ'ק?

ובכן, לכאורה, ישנה רשות המטפלת בעניין, ההוצאה לפועל שאמורה לפעול עבורנו על מנת לגבות את הכסף שלנו מן הלקוחות, אולם בפועל ההליך מסורבל – עולה כסף (חשוב!) ובסופו לא בטוח שנקבל את הכסף שלנו בחזרה.

מה זה בעצם ביטול צ'ק?

לא רבים יודעים שביטול צ'ק היא בעצם עברה פלילית שיכולה להסתיים אף בעונש מאסר. חשוב להבין שצ'ק הוא בעצם הוראת תשלום, כאשר אתם מוסרים בידי אדם או חברה צ'ק שלכם אתם בעצם מבקשים מן הבנק שלכם להעביר אל אותו אדם או חברה את סכום הכסף הנקוב על הצ'ק ביטול הצ'ק הוא ביטול ההוראה עצמה, משמעו, הצ'ק עדיין קיים אך אתם מסרבים לשלם.

האם מותר לבטל צ'ק?

עקרונית ביטול צ'ק נועד בשביל מקרים בהם למשל אבד הצ'ק או נגנב, כלומר מקבל הצ'ק לא ינסה לפדות את הצ'ק ולא יוכל – או במקרים למשל בהם התבצעה קניה ובעל הצ'ק לא קיבל תמורה – כאן חשוב להדגיש כי העניין פתוח לדיון והמונח תמורה הוא מונח נתון לפרשנות.

הבעיה בישראל היא שאנשים כבר התרגלו שביטול צ'ק הוא דבר שבשגרה, כל אחד שלא מוצא חן בעיניו מוצר או שירות שהוא או היא קיבלו, יכול פשוט להתקשר לבנק שלו או שלה לשלוח פקס קצר ולבטל את הצ'ק ביודעו כי האדם שבידיו הצ'ק יצטרך לעבור הליך מפרך על מנת לראות את כספו (אם בכלל) והעניין גרוע עוד יותר כאשר מדובר בצ'קים בסכומים קטנים יותר.

הבעיה הזו מולידה בעיות חדשות ונוראיות ביותר.

אנשים שחייבים להם עשרות ואף מאות אלפי שקלים מחפשים פתרונות ובאין פתרונות חוקיים מגיעים להם הפתרונות הלא חוקיים בדמות חברות גביה מפוקפקות יותר ומפוקפקות פחות המציעות "שירותי גבייה בטוחים" בעלויות גבוהות.

אדם שיש לו חוב של כמה עשרות אלפי שקלים יהיה מוכן לוותר על כמה עשרות אחוזים מן הסכום ובלבד שיוכל לקבל חלק מכספו לפחות, וכך מזינה לה מדינת ישראל תעשייה שלמה שלא בטוח שמקומה במדינה מערבית מתוקנת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

34 − = 31