המחירים עולים

לא מזמן השתתפתי בדיון סוער לגבי המחאה החברתית בו דובר רבות על מה צריך למחות, איך המדיניות הכלכלית של מדינת ישראל צריכה להיות והיו לא מעט אנשים שחשבו שהנה, מגיעה המהפכה, מובן שהציפייה הייתה לשווא.

ממשלת ישראל ממשיכה להתעלל כלכלית באזרחיה והגזרות הולכות ופוחתות, העניין הוא הפוליטיקה העדינה שמאחורי כל גזירה, ושם, כדאי לשים לב כיצד מטילים עלינו מסים, עמלות וכיוב (כדברי הגשש החיוור – מלווה מרצון ומלווה בששון….) ואנחנו , לא פעם, אפילו מרוצים.

קחו לדוגמה את המס על הסיגריות. מחיר חפיסת סיגריות עלה עשרות מונים בשנה האחרונה וכל אדם מעשן יאמר לכם כי ההוצאה על סיגריות הפכה להיות מעין משכנתה קטנה, אז מה עושים? כלום! אנשים שמעשנים ממשיכים לעשן ולשלם הון תועפות על ההרגל המגונה (מגונה ככל שיהיה עדיין קשה מאד להיפטר ממנו) והעם? העם אומר – שיפסיקו לעשן, ובכן פני הדברים מעט שונים.
אנשים שמעשנים מוציאים המון כסף על סיגריות, כסף שמגיע רובו למדינת ישראל וכשאני אומר מדינת ישראל אני מתכוון לכל המוסדות, לפנסיות של עובדי הציבור, פנסיות של אנשי קבע בדימוס פנסיות של אנשי משטרה, הנחות לאנשי חבר, וצוות וחברת חשמל וכל הטבה אחרת שמקבל עובד מדינה מגיעה ישירות מן הכספים הללו, מאידך, אותו אדם מעשן שהיה קונה למשל צעצועים,ציוד משרדי, מחשב חדש או טלפון חדש (או כל מוצר אחר לצורך העניין)  אצלכם בחנות כעת יש לו הרבה פחות כסף לרכוש את אותו המוצר, והכל בשם "המדיניות הכלכלית החדשה".

מספרים לנו שישראל נמצאת במקום זה או אחר מבחינת ניהול הכלכלה או התוצר הלאומי הגולמי, הנה מבזק חדשות: "אצלי בסופר מקבלים מזומן, לא הבטחות או מיקומים או דירוגים כאלה ואחרים".
עניין נוסף הוא עניין העלאת המע"מ שעבר כל כך בשקט, אולי מפני שאנשים לא ממש מבינים את המשמעות ואולי מפני שרב האנשים הם עובדים שכירים ולא נתקלים במע"מ ישירות ביום יום, המע"מ הוא מס החל כמעט על כל מוצר שאנו רוכשים במדינת ישראל, העלאת המע"מ פירושה העלאת מחירים גורפת לכל המוצרים לכל אזרחי מדינת ישראל. לא משנה אם אתם שכירים , עצמאים או בעלי חברה, העלאת המע"מ מפחיתה את כמות הכסף שנשאר לכם "ביד" ולאן הכסף הולך? …..כבר הזכרנו….עובדי ציבור מדינה וכו'.

אנשים נלחמים על כל אגורה ולא מבינים שאלפי שקלים בשנה מוצאים את דרכם ישר מן המשכורת שלכם אל החופש הבא של עובדי הביטוח הלאומי או אנשי הקבע (ואלה רק דוגמאות ישנם לא מעט מוסדות) או אולי למשכורת ה-13 או המשכורת ה-14 שמקבלים אותם עובדים.

לאחרונה "קיבלנו" די בשקט את העלאת מחירי האלכוהול כאילו אנשים אומרים לעצמם "אני לא שותה הרבה אלכוהול…זה לא משפיע עלי" ובכן אותה טעות חוזרת על עצמה, העלאת מחירו של מוצר פוגע בחתך אוכלוסיה שלם (ולא מדובר בשיכורים…) למשל בעלי פאבים, מסעדות, בתי קפה שעכשיו ימכרו הרבה פחות בגלל עליות המחירים הללו, מדובר שפלח עצום מאוכלוסיית המדינה שעכשיו – שוב – נשאר עם פחות כסף בכיס כדי לקנות תיק חדש או נעליים חדשות או בגדים או כל מוצר אחר.

אנחנו חייבים להבין שעם הוא מקשה אחת, אם פלח באוכלוסיה סובל, פלחים אחרים יסבלו מיד לאחר מכן, היחידים שמרוויחים הם אלו שנמצאים קרוב לצלחת לשם זורם הכסף.

מספרים לנו שאין כסף לבנות תקציב?
אולי במקום להטיל גזרות יתחילו לקצץ מעט באותם משרדי ממשלה המקבלים כל כך הרבה ונותנים כל כך מעט, אולי יתחילו להתייחס אליהם כמו כל עובד אחר במשק הישראלי ולא כמו מנהלים שאיש אינו יכול לגעת בהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

25 − 22 =