כח אדם – חשיפה

לאחר שנים שבהם ישבו גדולי ,או שמא נאמר גדולות המוחות, וחקרו אותנו בקבלתינו לעבודה עד נימי נשמותינו החסודות ,ותהו על קנקני צפונות ליבינו, אנחנו פועלי רצפת הייצור הפשוטים בהייטק, הפכנו היוצרות ויצאנו אנחנו, לחקור אותן, באשר הן.


במידה ואת הינך נציגת אחת ממחלקות כוח אדם בחברת הייטק ישראלית , בכבוד רב ובכובד ראש אנא קראי את ההצהרה הבאה:כח אדם
אין בנאמר במסמך זה להורות על תוכן כלשהוא הקשור למציאות העבודה בארץ. אין המסמך מביא בשום אופן נסיון לזלזל במקצועיותן חסרת הפשרות עד כדי שלמות, של מנהלות ועובדות צוותי מחלקות כוח האדם בחברות ההיטק בישראל.
למעשה , המאמר מנסה לתקן רושם מוטעה כי עובדות כוח האדם בחברות ההייטק הישראליות אינן מושלמות, ויתרה מכן, המאמר טוען בתוקף כי אין בהם פגמים כלל והן התגלמותן של הנאורות במיטבה.

מבוא
בפחד מוחלט , מתוך ידיעה מי אכן מנהל את תעשיית ההייטק בישראל, ומיהן הבנות המושלמות יפות התואר המראה והטהורות, השייכות לקבוצת ה HR בכל חברה אני כותב את המאמר הזה (תוך כדי נפנוף כנפיים כמובן) ומרענן את קורות החיים לכל מקרה שיבוא, בו לא יובן המאמר נכונה.
זה הרגע הנכון לציין כי אם יש בעלות מקצוע מדהימות , ומוכשרות עד כדי אומנות בענף הייטק יהיו אלו בהכרח נשות כוח אדם. גם הרגע הבא יהיה נכון לציון זה וגם אלו שיבואו אחריו.

מהי חטיבת כוח האדם – היסטוריה
למרות הנטייה הנפוצה ליחס לחטיבת כוח אדם יכולות על אנושיות, על פי הנתונים שנאספו , מדובר בנשים אמיתיות לכל דבר. חטיבות כוח האדם הראשונות הוקמו עוד בימי התנ”ך, בהם היה צריך למיין במצרים את מי להשליך ליאור ואת מי לשלוח חזרה לכנען באריזה של פדקס.
מטרות החטיבה המקוריות היו לקבוע מי יקלט לעבודה ומי יפלט ממנה, (ראה בהתאמה “מערכת העיכול והמעי הגס, מי יקלט ומי יפלט” מאמרו של ד”ר בעסה).

חטיבות כוח האדם היום
כיום מנהלות חטיבות כוח האדם כל אספקט אפשרי בחברות ההייטק, הן עוקבות אחרי עובדים, משפחותיהם של העובדים ואחרי הספקים המביאים מים מינרליים בבוקר. מידי פעם מגיעים סוכנים של סוכנויות בטחון שונות על מנת לעבור הכשרות בחטיבות כוח האדם, כדי להבין איך לאסוף מידע נכון על יעדי המחקר.
חטיבות כוח האדם גם יוצרות ימי כיף (הכוונה היא ליום בו אתה חייב לשחק משחקים חסרי פשר עם עמיתיך לעבודה , מאמר סנסציוני – בקרוב) , רוכשות הפתעות לעובדים ( מאמר בקרוב על הפתעות לעובדים והשימוש בהם, נכתב בשיתוף עם תאגיד המיחזור ) ומחייכות ( בכל חברת כוח האדם בני התמותה היחדים שיחייכו יהיו המזכירה ועובדי חטיבת כוח האדם, כל אחד מסיבותיו הכמוסות – מאמר קורע לב בקרוב).

מהו ראיון עבודה?
ראיון עבודה הינו תהליך מטא-פיסי בו מנסה צד אחד להיות קריאטיבי ולהמציא כמה שיותר מכשולים, על מנת להביא את הצד הנשאל למצבים מביכים עד פטאתיים. אחד מהאלמנטים החשובים לניסוח שאלות יהיה גורם ההפתעה, כלומר המטרה היא להביא את הנשאל , שמגיע מוכן ככל יכולתו למצב בו הוא אינו מבדיל בין טוב לרע, חושך לאור ובין מציאות לדמיון.

נספח – גזור ושמור

דוגמא לשאלה: שאלות כלליות לאימות פרטים ראשוניים כגון מקום מגורים ,מאפיינים בולטים ,עבודות קודמות וכולי.

מטרת השאלה:המראיין אינו מתייחס לתוכן התשובה אלא למאפיינים סמויים כמו ניסוח התשובה, שפת הגוף, רמת הביטחון במענה ומהירות התגובה, על מנת שיוכל להוכיח ככל שניתן את חוסר מהימנותו של נשאל גם בשאלות בסיסיות כמו שם ושם משפחה.

מה לענות לשאלה: יש לענות בקצב אחיד, בהפרדה תוך כדי נשימות קצובות ובטון אחיד, תוך כדי הצגת מסמכים מאמתים לכל שאלה ושאלה (יש המביאים דוגמאות די אן אי ותעודת לידה ו\או אפוטרופסות).

מה אסור לענות לשאלה: בשלב זה אין להשתמש בהומור או במבטי זימה. אין לענות בשאלה כגון שואלת: “איך קוראים לך” נשאל: “איך היית רוצה שיקראו לי.”


דוגמא לשאלה: שאלות על עבודתך הקודמת (פרויקט שהובלת, משימה שנכשלת, אתגרים מרכזיים בעבודה , מדוע אתה רוצה לעזוב את עבודתך הנוכחית).

מטרת השאלה:המראיין מנסה להבין את נטיותך המיניות כדי להתאימן לצרכי החברה.

מה לענות לשאלה “בעבודתי הקודמת\נוכחית הרגשתי מימוש עצמי מלא, תוך קרבה למקום בו שואף כל אדם לגעת, של עשייה ושלמות. הרגשתי בבית ואני לעיתים לא מצליח למתוח את הקו המפריד בין חברי לעבודה, צוות ההנהלה ומשפחתי. לצערי אני חייב לעזוב, כיוון שעבודתי המקצועית האפילה על עבודותיהם של צוותים שלמים, ובחרתי לשמש מודל בתעשייה ולפנות את מקומי כך שלאחרים גם יהיה ממה להתפרנס. אני חותר להמשיך להיות בקשר איתם וליעץ להם מידי פעם ובכך לממש את תרומתי לחברה”.

מה אסור לענות לשאלה: אין בשלב זה להשתמש בהומור או במבטי זימה ואין לגעת במקומות מוצנעים. אין לציין תקריות ירי, גזל של דלתות זכוכית ומשאיות עפר.

דוגמא לשאלה: שאלות על אופייך ויחסי אנוש (איזה תכונה עזרה לך ואיזה תכונה הפריעה לך, כיצד היו מתארים אותך עמיתך לעבודה, מה מרגיז אותך?).

מטרת השאלה:המראיין מנסה להבין את כיווני התפתחותך המקצועית ואת היכולת שלך להוות רהיט במקרה של בעיות בתקציב.

מה לענות לשאלה “התכונה הבולטת שלי היא הרצון שלי לקדם את כל עניני החברה , תוך כדי ניצול כל יכולותי והשקעת מרצי לכך. אני נוטה לקחת עלי אחריות של פרויקטים לפנים משורת הדין ומשתדל לסיים אותם לפני הזמן הנקוב תמיד גם על חשבון שעותי הפרטיות. עמיתי לעבודה מתארים אותי כחבר טוב, ובעיקר אדם.”

מה אסור לענות לשאלה: אין להשיל את המכנס, או לחילופין להזיז את הכיסא לכוון ההופכי תוך כדי חזרה של מספר פעמים על השאלה שנשאלת. אין להזכיר עבר פלילי פדופילי ולא למחוא כף תוך כדי אמירת המילים : “עזבי אותך קורות חיים, תכלס כמה שעות עושים פה ביום, כאילו ברגיל כזה, יש פה כוסיות?”

רוצים להגיב לינשוף? הכנסו לפורום

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

22 + = 28